Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
poslední číslo zpravodaje Rovné příležitosti v souvislostech v tomto roce věnujeme, jako již tradičně, ocenění Firma roku: rovné příležitosti. Soutěž o toto ocenění nejen porovnává dosažené výsledky přihlášených v oblasti podpory rovných příležitostí, ale i motivuje firmy k další aktivitě a rozvoji na tomto poli. Odborná porota letos kromě tradičních oblastí jako je poměr zastoupení mužů a žen, firemní prostředí, slaďování soukromého a pracovního života a marketing hodnotila i kategorii novou – totiž to, jak se firma staví k diverzitě na pracovišti. Diverzita v celé své šíři, tedy nejen ta genderová, je i nosným tématem tohoto čísla.
Je naší příjemnou povinností představit vám jednak zaměstnavatelskou praxi firem, které se staly partnery letošního ročníku soutěže, a také inspirativní nástroje na podporu diverzity u zaměstnavatelů, kteří letos obsadili první tři místa. A ještě jednu firmu navíc, která získala zvláštní ocenění. O důvodech umístění a udělení zvláštní ceny se dočtete v jednotlivých článcích, o soutěži, o její historii, přínosech, ale i limitech si přečtěte v článku Když se potvorám nechce. Je to zajímavý text, který bilancuje nad tím, jestli má taková soutěž smysl a celkem předvídatelně dochází k závěru, že ano.
Rozhovor s právničkou Adélou Horákovou je zaměřen na to, jak důležité je vytvářet ve firmách přátelské prostředí, specificky hovoří o podpoře LGBT lidí. V protipólu tentokrát pokládáme otázku trochu jinak, nechceme slyšet ano nebo ne, ale práme se, v čem spočívají výhody diverzifikovaných týmů a v čem jsou někdy lepší týmy homogenní. Odpovědi jsou zajímavé i proto, že přibližují situaci v trochu specifických zaměstnavatelských prostředích, doporučuji k zamyšlení.
Tento ročník soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti je již 12., během těch let bylo předáno na 50 ocenění. Snad je to dobrá cesta, jak motivovat firmy ke zlepšení pracovních podmínek a jak se přiblížit k takovému prostředí, které bude přátelské a spravedlivé ke všem zaměstnaným, bez ohledu na věk, pohlaví, rasu či etnickou příslušnost. Do budoucna tedy přeji všem zaměstnavatelům, aby přemýšleli o svých zaměstnancích a zaměstnankyních nejen jako o prostředku pro vytváření zisku své firmy, ale také jako o lidech, jejichž pracovní prostředí a pocit spokojenosti je velmi důležitý.
V začínajícím adventním čase přeji příjemné čtení v souvislostech
Markéta Štěpánová
Chtějí mít čas na sebe a své blízké, těšit se ze založené rodiny, a ne být za to penalizováni, a pracovat odkudkoli. Anebo bojují s nemocí. Požadavky na benefity, díky kterým se zaměstnancům podaří sladit osobní a pracovní život, znějí stále častěji. Lze jim ale dostát v každé profesi?
Kamarádíme se jsou (d)omalovánky, které vznikly jako pomůcka k workshopu pro předškolní děti realizovaným Integračním centrem Praha. Workshop již třetím rokem běží v pražských mateřských školkách a má podpořit děti při přijímání rozmanitosti okolního světa.
Rozhovor jsme tentokrát vedli s JUDr. Adélou Horákovou působící v české pobočce mezinárodní polycentrické advokátní kanceláře Dentons, největší advokátní firmy na světě. Adéla je zároveň členkou výkonné rady PROUDu, organizace zabývající se zlepšováním podmínek LGBT lidí v České republice.