Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
právě otevíráte sté číslo zpravodaje Rovné příležitosti. První číslo vyšlo v roce 2005 a až do konce roku 2012 jsme pro Vás připravovali nové vydání každý měsíc. Od roku 2013 jsme nastavili čtvrtletní periodicitu a v letošním roce jsme upravili název. I když tedy změny občas přicházejí, stále platí to, že toto periodikum je tu pro všechny, koho zajímají rovné příležitosti, a to nejen na trhu práce. Tímto číslem slavíme nejen sté vydání, ale také deset let existence.
A aby oslav nebylo málo, ve slavnostním tónu se neslo i vyhlašování výsledků soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2015. Zveřejněny byly na konferenci Rozbít skleněný strop – podpora kariérního růstu žen, která se konala 12. listopadu. Prvenství získala Česká spořitelna, a.s., na druhé pozici se umístila společnost RWE a na třetí společnost T-mobile. Porota přidělila i zvláštní cenu, a to firmě Vodafone. O vítězných firmách a o důvodech, proč právě tito zaměstnavatelé získali ocenění, si můžete přečíst v samostatných článcích, přinášíme také reportáž z konference s názvem Co (že)nám brání dělat kariéru? Jak jsou na tom s podporou rovných příležitostí žen a mužů v Norsku, se dočtete v rozhovoru s ekonomkou Astrid Kunze, která byla jednou z vystupujících na konferenci.
Celým tímto číslem se line téma genderových kvót. Bylo předmětem několika konferenčních příspěvků, ocenění zaměstnavatelé kvóty řeší v praxi. Téma je v českém kontextu poměrně kontroverzní, často velmi emotivní a věcné diskuze je pomálu. I proto jsme se rozhodli věnovat mu prostor v rubrice Polemika, kde zveřejňujeme argumenty na podporu pozitivní akce, ale i protinázor, který tato opatření problematizuje.
Z kulturní oblasti bych velmi doporučila rozhovor s výtvarnicí Štěpánkou Jislovou, ve kterém se dočtete, jak tazatelka rozhovoru vzletně říká: “o ženách v komiksu, komiksu v ženách, o vztahu žen ke komiksu a komiksu k ženám“.
A anketa je tentokrát věnována zavedení povinného předškolního roku mateřské školy. Je to bezchybné opatření s jednoznačně pozitivním efektem, či dobrý nápad, který má své mouchy nebo dokonce může jít o krok špatným směrem? Odpovědi jistě přinese fungování tohoto nového legislativního opatření v praxi, zatím si ale můžeme udělat názor na základě odpovědí v naší anketě.
Přeji klidný adventní čas a příjemné čtení v souvislostech
Markéta Štěpánová
šéfredaktorka
Poslední rok předškolního vzdělávání určený všem dětem vnímám jako významný krok ke zlepšení dostupnosti, kvality předškolního vzdělávání a přípravy na základní školu. Již nyní převážná většina dětí dochází poslední rok před nástupem na základní školu do mateřské školy a mým cílem je, aby skutečně všechny děti byly dobře připraveny a zažily tak při nástupu do základního vzdělávání úspěch. Kvalitní předškolní vzdělávání může zásadním způsobem zlepšit kvalitu přípravy dětí a umožnit jim tak bezproblémový přechod na základní školu. Považuji to také za velmi důležité z hlediska navázání kontaktu s rodiči a jejich vtažení do procesu vzdělávání dětí. Toto nastavení odpovídá trendům předškolního vzdělávání, které jsou naplňovány v sousedních i dalších zemích Evropy a vychází z doporučení OECD. Jak jsem již uvedla, jde především o navázání kontaktu s rodiči a jejich angažování do vzdělávání dětí, přípravu dětí na plynulý přechod do základního vzdělávání a zvýšení šancí na jejich úspěch a rovné šance od prvního dne základní školy - předškolní vzdělávání může vyrovnat deficit, který si děti mohou nést z prostředí, ve kterém vyrůstají. Neméně důležité je zajištění celkové kvality této podoby vzdělávání, což garantuje zakotvení povinného předškolního roku ve školském zákoně. Musíme také ve spolupráci se zřizovateli mateřských škol zajistit dostatečné kapacity.