Vážení čtenáři a vážené čtenářky,
ačkoli je konec léta i prázdnin, stále máme teplo a počasí na koupání. Osobně mi to dělá radost, ale znám i dost lidí, kteří koupání rádi nemají. Představa jejich vlastního těla vysvlečeného do plavek je natolik stresuje, že se prostě raději nekoupou. Vždyť každý asi zná titulky vybízející k hubnutí do plavek, které na jaře zaplaví většinu médií. Co ale když vaše tělo není jako to z těch obrázků? Spousta lidí je se svým vzhledem nespokojena a je ochotna udělat mnoho pro to, aby jej změnila.
Kde se ale bere ta nespokojenost? Jak má vypadat to správné tělo v plavkách a kdo to určuje?
Toto číslo zpravodaje se jmenuje Tělo v rukou společnosti a snaží se vztah člověka k jeho tělu pojmout z mnoha různých úhlů pohledu. Ve velmi zajímavém rozhovoru Anorexie podle Ady se dočtete, kam až může vést touha po štíhlém těle, ale hlavně jak těžký a zdlouhavý je boj s touto nemocí. Článek Tělo a zdraví kontextu biomoci i A čo trápí chlapcov se zamýšlí nad tím, jak se mění nároky na vzhled a s nimi spojené touhy a sny. Jaké to je být princeznou je smutnou sondou do tabuizovaného tématu sexuálního zneužívání v rodině a já jsem velmi ráda za otevřenost, s jakou autorka o problému promlouvá. Doporučuji i povídku Tělesná odysea, která ukazuje, jak obtížná může být cesta za vysněným tělem, když zákrok, který k němu vede, jde proti společenským konvencím a genderové polaritě.
I téma Protipólu se zaměřením tohoto čísla souvisí. Ptali jsme se na názor na zvýšení věkové hranice pro umělé oplodnění ženy hrazené ze zdravotního pojištění. Lékař i lékařka mající s reprodukční medicínou letité zkušenosti se však do velké míry shodli, proto roli názorové oponentky tentokrát musela zastat redakce. A věřte, že to byla zajímavá výzva, protože ani my v této otázce zas tak vyhraněný názor nemáme. Nepolemizujeme proto s medicínskými argumenty, ale vnášíme do debaty i hledisko hodnotové, emoční a sociální, které je podle našeho názoru neméně důležité.
Také anketní otázka se týká vzhledu. V odpovědích se dočtete, v čem námi oslovení lidé spatřují největší tlak na to, jak mají lidé vypadat a jak moc to může být svazující.
A konečně kulturní rubrika láká do Divadla v Dlouhé na Hedu Gablerovou a na trochu jiný pohled na tuto postavu, na zajímavý výstavní počin pak upozorňujeme v zamyšlení nad konceptem výstavy Prostory touhy: Je architektura sexy?
V nastávajícím zářijovém shonu pak přeji všem trochu klidu na čtení v souvislostech.
Markéta Štěpánová
šéfredaktorka