Vážené čtenářstvo,
zářijové číslo jsme věnovali tématu, které řeší každý*á z nás na denní bázi – hledání rovnováhy mezi soukromým životem a prací. Celým vydáním se tak prolíná slovo slaďování – pro mnohé důvěrně známý pojem i praxe, pro jiné možná těžko uchopitelné či zúžené na představu péče a rodičovství. Co vše se pod tímto slovem skrývá, nám poodhalí naše kolegyně Markéta Štěpánová a Klára Čmolíková Cozlová v článku Proč slaďovat, u kterého naleznete připojený také kvíz, pomocí kterého můžete zjistit, jak jste na tom se slaďováním právě vy.
Důležitou součástí tohoto čísla je také reflexe soutěže o ocenění Firma roku 2020. Můžete se začíst třeba do Zprávy z konference k vyhlášení výsledků od naší kolegyně Anny Kotkové. Shrnutí výsledků z průzkumu, který v rámci soutěže probíhal mezi zaměstnanými z přihlášených firem, naleznete v příspěvku Zaměstnanecká sonda od Kláry Čmolíkové Cozlové. Jak na slaďování v praxi, se dozvíte v anketě, kterou jsme v tomto čísle pojali šířeji, abychom s vámi mohli sdílet fungující tipy (nejen) vítězných firem.
Nad tématem managementu mateřské a rodičovské, flexibilními formami práce a harmonizaci osobní a pracovní sféry se ve svém textu o státní správě a paradoxech úřednického slaďování zamýšlí odborová právnička Šárka Homfray, nebo Jitka Chrtková z Ministerstva práce a sociálních věcí, která shrnuje výsledky projektu Krajské rodinné politiky ve svém článku o systémové podpoře slaďování pracovního a rodinného života na krajské a místní úrovni.
A co dělat, když se slaďování nedaří? Náš kolega Josef Vošmik nabízí ve své úvaze základní přehled obtíží v zaměstnání, včetně konkrétních příkladů a praktických tipů na změnu zajetých kolejí. Pokud si lámete hlavu nad tím, na co máte v rámci slaďování právo a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele, doporučujeme obrátit se na naši bezplatnou právní poradnu. Odpovědi na dotazy, které mohou pomoci i vám, pro vás vybrala Natálie Panská.
Napříč články se autorky a autoři shodují, že (nejen) doba covidu ukázala, že není udržitelné cílit nadále pouze na ekonomický růst, ale je naopak důležité se zaměřit místo tlaku na výkon k posílení odolnosti. Tuto a další inspirativní myšlenky přináší rozhovor s podnikatelkou a manažerkou Petrou Štogrovou Jedličkovou, který by neměl uniknout vaší pozornosti.
Již tradičně vám budeme doporučovat tematickou četbu – tipy z knihovny z oblasti slaďování od naší kolegyně a knihovnice Lucie Königsmarkové a opět přinášíme také další díl čtení pro malé feministy a feministky od Kateřiny Čopjakové.
Gender Studies oslaví v listopadu 30 let své existence a při této příležitostí s radostí oznamujeme, že vyjde dlouho očekáváná publikace s názvem Hnízdo feminismu, na kterou vás nalákají Kateřina Jonášová a Pavla Frýdlová. Prozradíme, že v knize naleznete i jeden z posledních rozhovorů s naší zakladatelkou Jiřinou Šiklovou.
V neposlední řadě děkujeme Ekobuňce AVU za výtvarné ztvárnění coveru tohoto čísla.
A jak říká naše kolegyně Klára Čmolíková Cozlová ve svém článku o svobodné volbě: „Život je o spoustě drobných každodenních voleb a směřování sebe sama a své budoucnosti.“ Za redakční tým vám tedy přeji rozvážné i odvážné rozhodování “v malých i velkých dějinách“ našich životů a inspirativní čtení.
Marie Mrvová