Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
mentoring jsme zvolili jako téma dalšího zpravodaje částečně i proto, že v Gender Studies právě realizujeme projekt, který je zaměřen na mentoring v pomáhajících profesích. Připravujeme konferenci, kde chceme představit a diskutovat příklady dobré praxe v daných oblastech a i výzvy, které nás čekají: např. digitalizace pomáhajících profesí (Island), peer přístup v sociální práci či metody kolegiální podpory a jejich genderové přesahy. O aktivitách projektu a jeho výstupech se můžete více dočíst na stránkách naší organizace, v článku od Kláry Čmolíkové Cozlové se ale dozvíte, jak s mentoringem souvisí gender. Oblast pomáhajících profesí by mohla sloužit jak výkladový slovník všech termínů, se kterými se v kontextu genderu na pracovním trhu setkáváme. Můžeme „krásně“ ilustrovat jak vertikální tak horizontální segregaci, můžeme si vysvětlit skleněný strop i skleněný výtah, stejně jako gender pay gap.
Pokud jste už o mentoringu slyšeli, ale vlastně tak úplně nevíte, co to je, nezoufejte. Je mnoho otázek, které se kolem samotné mentorské praxe rojí, a na řadu z nich v textu Úskalí mentoringu – zdaleka nejen ve firemním sektoru a sociální práci… upozorňuje Josef Vošmik. Pochyby a nejasnosti však nejsou překážkou ve snahách o funkční ověřování v praxi.
O důvodech, proč z vědy mizí ženy hned na začátku své akademické kariéry, píše Kateřina Cidlinská. Ve svém článku se zmiňuje i o možném řešení, které vede skrze změnu akademického prostředí směrem k většímu zohlednění životních drah žen, namísto apelování na jejich větší nasazení. Je opravdu těžké prosadit se v prostředí, které s vámi a priori nepočítá.
Eva Kavková se ve svém textu zaměřuje na kariérovou volbu žen a kariérní koučink. I do oblasti kariérního růstu žen a jejich voleb se totiž velmi promítá gender. Mnohdy stačí změnit perspektivu nahlížení na vlastní zkušenosti a rázem se ani léta strávená na rodičovské nemusí jevit jako z profesního hlediska promarněná doba, ale lze ji naopak vnímat jako něco, co nám mnohé dalo.
Na poslední chvíli ještě lákáme na výstavu Vlastním hlasem v Náprstkově muzeu rozhovorem s její kurátorkou, Jitkou Gelnarovou. Výstava končí s koncem roku, tak neváhejte a zajděte na ni.
V kulturní oblasti máme tentokrát novinku – čtení pro malé feministy a feministky. V nové rubrice budeme doporučovat, co číst dětem, pokud nechcete, aby uvízly v růžovo-modré pasti.
A do nového roku, který se kvapem blíží, přeji to stejné nám všem. Dívejme se na svět ve všech jeho barvách, v celé jeho kráse. Dělení našich životů na to, co je mužské a co ženské, nás ochuzuje o jeho pestrost, a to by byla velká škoda.
Pestrobarevné vidění světa při čtení Vám přeje
Markéta Štěpánová
David Clutterbuck and Belle Rose Ragins (eds.). 2002. Mentoring and Diversity. An international perspective. Butterworth Heinemann: Oxford. ISBN 0-7506-4836-8
12. listopadu 2019 jsme dali dohromady 22 žen různého věku, postavení, pracujících pro stát, ve výzkumu, v akademické sféře, v neziskovém sektoru nebo studující a ptali jsme se jich: Kde jste byly a co jste chtěly?