Vážené čtenářstvo,
léto je již v plném proudu a my vás zveme na plavbu do širých vod červnového čísla našeho zpravodaje, jehož tématem je gender na trhu práce. Konkrétně jsme zvolily*i název Na jedné lodi a uzavíráme tak tříletý stejnojmenný projekt věnující se převážně podpoře rovných příležitostí ve firmách a v akademickém prostředí.
Nejdříve bychom chtěly*i připomenout osobnost naší nedávno zesnulé dlouholeté kolegyně, přítelkyně a filmové dokumentaristky a spisovatelky Pavly Frýdlové. V rámci vzpomínkového večera v Knihovně Jiřiny Šiklové vznikla myšlenka na sepsání osobních zkušeností, které jsme poskládaly*i do mozaiky vzpomínek na Pavlu Frýdlovou.
Jak na mentoring, posilování kariérního růstu a slaďování osobního a pracovního života poradí náš kolega Josef Vošmik. Tématu slaďování, zejména managementu mateřské a rodičovské se podrobněji věnuje Klára Cozlová Čmolíková, která uvádí i výstupy dotazníkových šetření sledujících nejnovější trendy flexibilních forem práce. Jak probíhal networking a sdílení zkušeností rodičů na mateřské a rodičovské v rámci pravidelných setkání, přibližuje Anna Kotková. Kdo jsou letošními vítězi soutěže Firma roku: rovné příležitosti 2023 se dozvíte v ohlédnutí Štěpánky Sůsové za závěrečnou konferencí, která se nesla v duchu genderové dimenze digitalizace práce. Na téma digitalizace práce si také nenechte ujít rozhovor s Vandou Černohorskou ze Sociologického a Filosofického ústavu AV ČR, která je odbornicí nejen na digitalizaci, ale také intersekcionální genderové nerovnosti a feministický institucionalismus. Jak konkrétně na digitalizaci a genderovou rovnost ve firmách se pak zaměřuje Marie Pospíšilová. A v anketě (níže na stránce) se dozvíte, jaká opatření na podporu genderové rovnosti považují konkrétní firmy za účinný nástroj změny.
Dále se dočtete, jaké změny přináší novela zákoníku práce v kontextu genderové rovnosti v článku Šárky Homfray. Dalibor Holý pak reflektuje dopady pandemie Covidu-19 v kontextu genderových nerovností na trhu práce na konkrétních údajích ze statistik Českého statistického úřadu. Vaší pozornosti doporučujeme také článek Anny Karmazínové Dokážeme si říci o pomoc? Genderové stereotypy v oblasti duševního zdraví.
Opět nesmí chybět ani čtenářské tipy na prázdniny a k vodě! V dalším díle rubriky Kateřiny Čopjakové se můžete inspirovat i pro nejmladší feministické čtenářstvo a v tipech z naší knihovny od Lucie Přibyl se můžete těšit na odbornou literaturu na téma genderu na trhu práce. A jelikož máme Pride Month a před sebou duhové léto, v kulturní rubrice Ze světa múz jsme si pro vás připravily*i také queer poezii. Tentokrát se jedná o báseň Otvory z pera Magdaleny Šipky.
Na závěr vás srdečně zveme na komunitní a sousedskou akci Zažít město jinak 16. září 2023, kterou pořádáme na Jiráskově náměstí. Poděkování za grafické zpracování coveru červnového zpravodaje patří ilustrátorce Jenni Syväkuru.
V tomto čísle kormidlujeme v rozbouřeném moři nerovností na pracovním trhu i napříč celou společností. Jak říká Nawal El Saadawi, egyptská spisovatelka, feministická aktivistka a lékařka: „Feministé*tky, kteří jsou si vědomi dopadů patriarchátu, si také uvědomují, že jsme všichni na jedné lodi před nebezpečím patriarchátu a že útlak žen je univerzální."
Za celou redakci i tým Gender Studies vám tedy přeji inspirativní čtení, hodně odpočinku a krásné a solidární léto.
Marie Koval
Dne 19. 6. proběhla závěrečná konference k soutěži Firma Roku 2023: Rovné příležitosti, jejíž letošní ročník byl zaměřen na digitalizaci práce. Konference se konala v prostorách moderního kina Přítomnost na pražském Žižkově.
Velmi odlišné zkušenosti. Na jedné straně celebrity, které si ve společenských časopisech pochvalují odpočinek za lockdownu, na druhé extrémní zatížení pracujících v klíčových zaměstnáních. Často šlo o profese typicky ženské.
Dokážeme otevřeně mluvit o duševním zdraví v souvislosti s genderem? Jak ovlivňují genderové stereotypy téma duševního zdraví a onemocnění? Dokážeme si říci o pomoc? V následujícím článku reagujeme na případovou studii NKC Gender a věda, zveřejněnou v letošním roce.
Vanda Černohorská je postdoktorskou výzkumnicí Akademie věd ČR. Zaměřuje se mimo jiné na intersekcionální genderové nerovnosti, feministický institucionalismus a digitalizaci. V současné době pracuje na dvou projektech souvisejících s digitalizací.
V sobotu 16. září 2023 se pražské ulice, náměstí a parky opět rozehrají všemi barvami a my u toho nebudeme chybět!
Nejefektivnějším nástrojem je šíření informací a vzdělávání v daném tématu, ať už formou školení, diskusí, průzkumů apod. Důležitou součástí je také podpora zaměstnavatele v dané oblasti, resp. nejen možnost se uvedených akcí zúčastnit, ale také cíleně genderovou rovnost podporovat formou interních směrnic či dalších dokumentů. Klíčová je komunikace. Při zavedení jakékoli změny je třeba dbát na vhodnou formu komunikace a tím podpořit příznivé prostředí pro danou změnu. Nedílnou součástí každé změny je zjišťování dopadu, vedení pravidelného reportovacího systému a případné stanovení nápravných opatření. Účinným, nikoli ovšem oblíbeným nástrojem změny, mohou být také vnější tlaky v podobě vykazování genderu z různých úhlů pohledu. Na Technické univerzitě v Liberci jsme se v první fázi zaměřili na obecnou osvětu v oblasti genderu. Je třeba podotknout, že téma bylo pro většinu zaměstnaných na TUL nové a návštěvnost akcí byla velmi nízká. Ovšem každá změna vyžaduje svůj čas a v současné době zájem o tematické informace roste a roste také poptávka o další informace a možnosti. Pevně věříme, že téma genderové rovnosti se brzy stane běžnou součástí našich životů.
Ve společnosti VELUX Česká republika věříme, že nejlepším nástrojem na podporu genderové rovnosti je o tomto tématu mluvit a neusnout na vavřínech, protože si myslíme, že “je u nás ve společnosti všechno v pořádku”. Zakladatel naší společnosti Villum Kann Rasmussen vždy říkal, že jeden experiment je lepší než tisíc odborných názorů. Proto i v tak citlivé otázce jako je mzda zaměstnance*kyně o nerovnosti v odměňování jen nemluvíme, ale i jednáme. Příkladem toho je i to, že naše společnost prošla v letošním roce analýzou LOGIB zaměřenou na rovnost v odměňování. Náš výsledek nás mile překvapil – jen 1,9% rozdíl v odměňování mezi muži a ženami. Nicméně ani VELUX není dokonalý, v ročním navýšení mezd se vždy soustředíme na rovnost odměňování na našich pozicích, i na to, aby zaměstnanci*kyně s obdobnými zkušenostmi bez ohledu na pohlaví byli spravedlivě odměňování. Toto se nám pro rok 2023 povedlo a nespravedlivé rozdíly, které nám přináší dynamika ceny na trhu práce, kdy nový zaměstnanec*kyně požaduje vyšší mzdu za práci, byly smazány.
Jako inovativní společnost jsme přesvědčeni, že diverzita a inkluze jsou klíčem k objevům, které posunou lidstvo, vědu a podnikání kupředu rychlejším tempem. Kultura společnosti Thermo Fisher Scientific je založena na 4 hodnotách– integrity, intensity, innovation a involvement. Základním kamenem všeho je inkluze, která umožňuje všem zaměstnaným účastnit se jednání u kulatého stolu bez ohledu na cokoliv. Z praktických věcí je tedy zcela zásadní, aby na pracovišti docházelo k naplnění hodnot a lidé byli motivování k přinášení svého jedinečného pohledu na věc. Za mě nelze jmenovat jedno konkrétní opatření, které by řešilo genderovou rovnost, jde o holistický přístup k lidem i procesům, kdy politika firmy, chování manažerů*ek a zaměstnaných vytváří podmínky, ve kterých se jednolivec*kyně cítí respektován*a.