Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
na prahu léta vychází další číslo našeho zpravodaje, který pro vás vydáváme již od roku 2005. Za tu dobu se mnohé změnilo, stále pracujeme nejen na rozvoji jeho obsahu, ale i formy, ve které se k vám dostává. A protože chceme, aby zpravodaj co nejvíce vyhovoval vašim představám, žádáme vás o zpětnou vazbu, která je pro nás v této chvíli nepostradatelná. Pravděpodobně jste zaznamenali dotazník, jehož pomocí zjišťujeme, co se vám na zpravodaji líbí, co méně a co třeba vůbec. Snažíme se od vás získat informace o tom, jaká témata a rubriky máte nejraději, ale také co bychom měli k vaší větší spokojenosti změnit. Když něco děláme, chceme to dělat co nejlépe a k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Děkujeme vám, pokud jste dotazník již vyplnili, ceníme si toho. Pokud jste nám svůj názor zatím nesdělili, žádáme vás o pár minut vašeho času a vyplnění dotazníku.
Tématem tohoto čísla zpravodaje je Gender za hranicemi České republiky. Možná je to do budoucna i vhodný námět na pravidelnou rubriku, uvidíme. V Gender Studies často diskutujeme o tom, jak je to s ženskými právy a úsilím o rovnost v různých částech světa. Sledujeme mezinárodní dění, řada z nás cestuje, má kamarády a kamarádky v zahraničí, občas hledáme zahraniční partnery pro spolupráci. Pořád dokola se opakují stejná témata, i když v různých zemích jsou v různých fázích vývoje. Gender je opravdu všude kolem nás, stačí se rozhlédnout. Pro tentokrát přes geopolitické hranice.
Ve Španělsku sledujeme vlnu ženské solidarity a aktivismu na vzestupu, letošní 8. březen je toho důkazem, a já doporučuji těm, co chtějí trochu optimismu do žil, článek Španělsko feministické: od hesel ke každodennosti.
Tak trochu věčné téma je právo žen na rozhodnutí o potratu. To vystihuje i článek Potraty v USA: nikdy nekončící boj. Reprodukční práva žen lze považovat za lakmusový papírek tolerance, respektu a práv žen obecně ve společnosti, proto s velkým nesouhlasem sledujeme situaci v Polsku, naopak máme radost z posledního vývoje v Irsku a z jeho vykročení směrem ke svobodě volby.
Príbeh odmietania jedného dokumentu - Istanbulský dohovor, práva žien a aktivizmus na Slovensku je naopak smutným příběhem velmi podobným tomu českému. Ratifikovat Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách je nutná věc, o které by nemělo být pochyb. Přesto sílí snahy o zpochybňování tohoto cíle a ke slovu přichází strašák ve formě nabourávání tradičních hodnot a snah o rozvolnění definice pohlaví.
Ve dvou textech se věnujeme tématu transparentnosti mezd – Island i Neměcko mohou dát trochu vhled do toho, jak tento koncept funguje a jaké argumenty na obou stranách zaznívají. Jak řešit situaci, kdy si myslíte, že váš kolega či kolegyně bere méně, napoví příkladový dotaz z bezplatné právní poradny Gender Studies.
V rámci kulturního okénka se - byť trochu kriticky - zaradujeme nad novou knihou Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. V textu Černé perly světové opery se ocitneme ve světě vážné hudby, kde sledujeme, jestli pějí, nebo spíše nepějí Afroameričanky a zamyslíme se, proč tomu tak je.
Ačkoli je někdy těžké najít čas, přeji hezké čtení v souvislostech,
Markéta Štěpánová