Helena Skálová, ředitelka Gender Studies, o.p.s.
Rodičovská dovolená v ČR je v porovnání s ostatními zeměmi EU jedna z nejdelších. To může na první pohled vypadat jako výhodné pro rodiče, ale zároveň je to na pracovním trhu znevýhodňuje. Pro zaměstnavatele je vysoká míra ochrany, spojovaná typicky s mateřstvím, problematická a raději zaměstnají osobu, o které nepředpokládají, že rodičovskou dovolenou využije – tedy muže. Zkrácení rodičovské dovolené by tedy v tomto ohledu mohlo přispět k menšímu znevýhodnění žen na trhu práce, ale muselo by nutně jít ruku v ruce se změnou systému finančních dávek a dostupností zařízení péče o děti ve věku, ve kterém by rodičovská dovolená končila. Bez těchto dalších změn by pouhé zkrácení rodičovské dovolené mělo na rodiny dopad spíše negativní.
Regína Dlouhá, ředitelka Klub K2, o.p.s.
Ne. Rodina je hodnota, o kterou musíme pečovat. Tříletá rodičovská je dar, který si nenechme vzít. Jsem přesvědčena, že pro život člověka je vztah matka – dítě určující. Nechme si tu možnost být s dětmi a užít si je. Nechme dětem možnost vytvořit si bezpečný a trvalý vztah ke své matce, ke svému otci.
Co bych naopak změnila? Pojďme podpořit ženy v jejich rozhodnutí vrátit se do práce ve chvíli, kdy ony uznají, že je ten pravý čas pro ně i jejich rodinu. Pojďme podpořit ty zaměstnavatele, kteří přijímají ženy – matky a vytváří jim prostor pro sladění jejich práce s péčí o rodinu. Pojďme vytvořit systém kvalitní péče o děti, který matce pomůže rozvíjet její dítě a ona se může v klidu věnovat své profesi. Pojďme neříkat rodičovské dovolené dovolená. Ženy zde odvádějí obrovský kus práce. Pojďme podpořit pečující otce.
Jsem sama matkou 3 dětí, doma jsem s nimi byla 7 let. Vždy jsem byla aktivní a hledala možnosti profesního rozvoje. Velmi stresující byl ale pocit, že nedokážu po tolika letech najít práci, která by mě naplňovala a zároveň mi dala možnost pečovat o rodinu. Měla jsem štěstí, stala jsem se součástí týmu Klubu K2 a nyní se jako jeho ředitelka podílím na projektech, které podporují ženy - matky.
Alena Králíková, manažerka společenské odpovědi ČSOB
Z mého pohledu nejde ani tak o to, zda rodičovskou dovolenou zkrátit, nebo nikoli, ale o to, do jaké míry je česká společnost - včetně zaměstnavatelů - otevřená respektovat rozhodnutí rodičů, zejména matek, o délce a způsobu čerpání rodičovské dovolené. Dovedu si představit různé varianty legislativních změn v této oblasti - zkrácení i prodloužení rodičovské dovolené, možnost jejího čerpání po částech například až do 10 let věku dítěte, zakotvení povinného sdílení rodičovské dovolené oběma rodiči apod. Nic z toho ale nebude fungovat bez vzájemné vstřícnosti rodičů a zaměstnavatelů. Diskusi o délce rodičovské dovolené nepomáhá ani více či méně viditelné odsuzování „příliš“ krátkých nebo „příliš“ dlouhých rodičovských dovolených, natož pak míra docenění rodičovské role - z pohledu finančního i společenského.