Publikace je sbírkou textů zabývajících se tématem neplacené práce. V úvodu se zabývá samotným pojmem neplacené práce, který je mnohdy definován nepřesně nebo neúplně. První stránky brožury vymezují tento termín.
V jednotlivých příspěvcích rozebírají autorky problematiku neplacené práce v kontextu celé současné ekonomiky společnosti a zabývají se jednotlivými aspekty tématu, ať už z pohledu práce v domácnosti, práce v souvislosti s péčí o dítě či o stárnoucí rodiče. Text naráží na nedocenění neplacené práce po stránce finanční i osobní.
Podle autorek jsou ženy věnující se neplacené práci nuceny přizpůsobovat své životní dráhy i omezovat profesionální kariéry, stávají se tak ekonomicky slabou skupinou. V publikaci jsou představeny sociologické výzkumy a statistiky k tématu domácí práce a placené péče, je zkoumána penzijní reforma z pohledu dopadu na ženy.
Texty se zamýšlí nad transformacemi, které jsou ve společnosti nutné. Autorky přináší návrhy na změny současného ekonomického systému, které preferuje placené výkony a orientuje se na okamžitý zisk.
Tato kniha představuje fenomén živitelství (a částečně také pečovatelství) a jeho různé podoby jako historicky a sociálně proměnlivý jev. Publikace rozebírá živitelství jako genderový problém v kontextu dějin, rodiny a ekonomiky a dále představuje výzkum, který provedly autorky monografie. Kniha nabízí výsledky analýz provedených v rámci odlišných typů živitelského a pečovatelského uspořádání.
Část knihy je věnována podobě konvenčního modelu živitelství, tedy takovému, kde má muž v rodině vyšší příjmy než žena, a zároveň představuje a zkoumá pojem mužského živitelství. Dále autorky popisují problematiku ženského živitelství a nahlížejí na něj jak z pohledu pokroku společnosti, tak jako na možný projev konzervatismu. Text ilustruje hlavní rysy praxe v obou těchto modelech.
Publikace se také věnuje spoluživitelství a to opět nejen z finanční stránky. Významnou kapitolu v knize tvoří část, která popisuje procesy a situace doprovázející rozchod spoluživitelského páru a spolupečovatelství ve střídavé péči.
Kniha si klade za cíl přispět k objasnění konstrukce genderových vztahů a genderu jako takového v rodinách s dětmi.
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).