Dopustím se tady teď velkého zjednodušení a okleštění, které je ale snad v zájmu rychlého uvedení do tématu odpustitelné. V zásadě existují dva úhly pohledu – abolicionistický, prosazující takzvaný „švédský“ model, který vychází z toho, že není náhodou, že v prostituci pracují nejčastěji nejzranitelnější články společnosti, že jde jen o další formu sexuálního zneužití, a proto ji chce postupně vymýtit tím, že bude kriminalizovat poptávku po ní, tedy zákazníky. Druhý pohled říká, že prodávat sexuální služby není zas tak odlišné od prodeje čehokoli jiného, pokud jsou dodrženy všechny zákonné limity. Prostituci by chtěl ideálně legalizovat, protože jedině tak lze dosáhnout dostatečné ochrany práv osob v prostituci pracujících.
Požádala jsem zástupkyně obou těchto táborů, aby mi odpověděly na několik otázek a pomohly tak čtenářům a čtenářkám trochu se v problematice zorientovat a třeba si i utvořit vlastní názor. Oblast je to složitá, na dobrý argument lze odpovědět ještě lepším protiargumentem, jedna osobní zkušenost může být v přímém rozporu s druhou. Ačkoli se může zdát, že se jedná o dva nesmiřitelné názorové proudy, je vlastně příznačné, že nejvíce akcentovaný je jeden bod, a ten je u obou stejný – posílit práva osob pracujících v sexbyznysu. Na tom se shoduje jak Jana Smiggels Kavková (JSK) z Fóra 50%, tak i Jana Poláková s Monikou Střelkovou (JP + MS) z Rozkoše bez Rizika.
JSK: Prostituce je systém založený na zneužívání těch nejslabších a nejzranitelnějších skupin lidí ve společnosti, v drtivé většině žen, které často nemají jinou životní volbu. Například Viktor Hugo napsal, že prostituce je formou otroctví. Prostituce je založena na prodeji sexu, případně, řečeno slovy zastánců legalizace, na prodeji sexuálních služeb. Jak ale tvrdí Rachel Moran, která se prostitucí živila od svých 15 let a z této zkušenosti se vypsala v knize "Paid for", není možné kupovat sex. Jediné, co lze kupovat, je sexuální zneužití. A právě pocit převahy a dominance je to, co zákazníky, v drtivé většině muže, na prostituci tak přitahuje. Zatímco osoby živící se prostitucí jsou například migrantky, ženy z etnických menšin (u nás často Romky), drogově závislí, lidé, kteří se v přechozím životě setkali s násilím či sexuálním zneužíváním nebo matky samoživitelky. Mezi zákazníky pak převažují společensky dobře postavení muži, často ženatí.
JP + MS: Nebudeme se pouštět do definic prostituce, kterých existuje celá řada, spíše představíme, k jakému směru v chápání prostituce se kloníme.
ROZKOŠ bez RIZIKA (dále jen R - R) se v posledních letech přiklání k více respektujícímu a méně stigmatizačnímu pojmosloví, a to práce v sexbyznysu, sexuální práce (sex work) a sexuální pracovnice či žena poskytující placené sexuální služby, namísto označení prostitutka. Přikláníme se tím ke směrům, které chápou poskytování placených sexuálních služeb jako formu práce, na rozdíl od přístupů, které chápou prostituci jako násilí na ženách a všechny prostituující ženy považují za oběti.
Hodnotové a legislativní ukotvení této profese má pak podle nás podstatný vliv na pracovní podmínky a vymahatelnost práv osob poskytujících placené sexuální služby. Kriminalizace a stigmatizace, k čemuž vedou směry zaměřené na kriminalizaci zákazníků (tzv. švédský model) zatlačuje profesi do šedé zóny a potencuje rizika (násilí, kriminalita, pohlavně přenosné infekce atd) a znesnadňuje sexuálně pracujícím přístup k sociálním a zdravotním službám. Když se však oprostíme od ideologických střetů „násilí na ženách“ versus „práce jako každá jiná“, můžeme se podívat na prostituci jako na práci s potenciálem značného rizika, což nám umožňuje konkrétně zacílit naše sociální, zdravotní a terapeutické služby s plným respektem k ženám při volbě práce v sexbyznysu.
JSK: Prostituce je nesmírně nebezpečná činnost. Šance, že vás někdo fyzicky napadne nebo dokonce zabije, je vyšší než u vojáků z povolání. Nemluvě o znásilnění, které policie často odmítá vůbec jako znásilnění uznat. Hrubé porušování základních práv a nemožnost dovolat se nápravy jsou naprosto běžné. Velice časté jsou také různé psychické potíže, jako například posttraumatický stresový syndrom. Nemluvě o společenském odsouzení a stigmatizaci. Bránit se je velmi těžké. Základem je znát svá práva a nenechat si od "zákazníků" všechno líbit, v ideálním případě by měla v situaci ohrožování či napadení pomáhat také policie.
JP + MS: Každá profese má svá pozitiva a negativa, a to i sexuální práce. Pokud by prostituce byla legalizována a zmírnilo by se stigma spojené s touto prací, následující potíže žen by byly minimalizovány. Ženy jsou nyní díky současnému právnímu stavu (právní vakuum, represivní vyhlášky obcí proti prostituci) více zranitelné a bojí se vymáhat svá práva. A právě porušování lidských práv sexuálních pracovnic je nejvýraznější v oblastech, kde je sexuální práce kriminalizována.3 Klientky R - R mají často strach z prozrazení své profese, snaží se ji před svým okolím utajit. Řada z nich se setkala s některou z forem násilí (psychické, fyzické, sexuální, ekonomické či strukturální – ze strany institucí, často policie či úřadů). S nárůstem konkurence v sexbyznysu sílí na ženy tlak na nepoužívání kondomů a rizikovější sexuální praktiky. Ženy se setkávají s nevhodným chováním a požadavky ze strany zákazníků, ale i personálu. Je pro ně čím dál tím obtížnější si udržet nastavené profesní hranice.
Tento výčet jistě není úplný, ale částečně nastiňuje, s jakými obtížemi se ženy setkávají. Značná část potíží pramení z neukotvenosti práce v sexbyznysu, která byla popsána u předchozích otázek a je možné je eliminovat. Výše uvedené může působit hodně negativně, ale řada žen hovoří pozitivně o své práci a cítily by se lépe, kdyby byla všeobecně společností přijímaná, a ne stigmatizovaná. Řada žen mluví o tom, jak je jejich úloha důležitá, že pomáhají mužům (společnosti), a v podstatě chtějí, aby se k nim zákazníci (ale i provozovatelé a provozovatelky podniků) chovali s respektem.
www.rozkosbezrizika.cz
Internetová poradna: www.poradna-rr.cz
Sexuální asistence: www.sexualniasistence.org
1 Viz. Návrh zákona o regulaci prostituce, který prošel 1. čtením v poslanecké sněmovně (sněmovní tisk 115).
2 Šídová, L. In Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá? Editorky Kutálková, P., Kobová, L., vyd. In IUSTITIA, 2014.
3 Decker, R. M. et al. Human rights violations against sex workers: burden and effect on HIV. The Lancet. Published Online July 22, 2014. Dostupné z: http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(14)60800-X
Autor fotografie: R-R
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).