Jak konkrétně Girls Day probíhá? Každá firma a univerzita si program vymýšlí sama, zpravidla si studentky mohou vyzkoušet nějakou praktickou činnost, třeba programování nebo navrhování konstrukce budovy. Ale hlavně mluví s lidmi z nejrůznějších oborů, kteří je seznamují s tím, co konkrétně dělají, jak vypadá jejich typický pracovní den, jak se ke své práci dostali a co je na ní baví. Právě setkání s úspěšnými ženami a jejich osobní příběhy dívky oceňují nejvíc. Eliška, studentka druhého ročníku Gymnázia Jana Palacha v Praze, si vybrala T-Mobile a Girls Day okomentovala na školním webu: „Pro mě osobně byla celá akce i tento rok velmi vydařená. Chtěla bych proto ostatním studentkám naší školy akci rozhodně doporučit. Akce není určena jenom pro dívky, které už teď ví, že se IT budou věnovat i později ve svém životě. Je určena i pro dívky, které se teď cítí být spíš humanitně zaměřené (do této kategorie spadám shodou okolností i já). Pokud nevíte, jaké profesi se budete ve svém životě věnovat, je dobré se do jedné z firem jít podívat. Otevře vám to více možností pro budoucí práci i studium.“
Na Girls Day se mohou dívky přihlásit jednotlivě, nebo i prostřednictvím své školy. Například ze Střední průmyslové školy v Mělníce přijelo do Prahy 17 dívek, které se rozdělily do dvou skupin, část se vydala na Fakultu architektury ČVUT do Dejvic a druhá část do firmy Průmstav, stejně jako vloni, jen se skupiny vystřídaly, aby dívky nešly na stejná místa. Stavebnictví je vůbec z hlediska atraktivity pro dívky zajímavým oborem. Na Fakultě architektury v některých oborech dívky mezi studujícími dokonce začínají převládat, ve stavebních firmách v praxi jich je ale velmi málo. Čím to, lze snadno uhodnout. Historky žen stavbyvedoucích, které poprvé vkročily na stavbu, nejsou zrovna typem zážitku, který by chtěl kdokoliv první den v práci absolvovat. Nicméně řada firem už dnes proklamuje, že ženy z oboru zaměstnávat chce a cíleně je vyhledává. Podle Zuzany Přibilové z Oddělení rozvojových programů a komunikace z Průmstavu je Girls Day příležitost oslovit dívky v době, kdy přemýšlí o své budoucnosti a ukázat jim, že mohou najít uplatnění v technickém oboru a že není důvod se takového působení bát. „ Naopak, jsou to naše potenciální budoucí kolegyně. Zároveň je vždycky fajn slyšet, jak přemýšlí o své kariéře, jak by jednou chtěly nebo nechtěly pracovat a proč“, uzavírá Zuzana Přibylová.
Už teď, nedlouho po ukončení letošního ročníku, víme, že v příštím roce opět přibydou v programu další firmy a spolu s nimi doufáme, že i více dívek. Těšíme se proto na další Girls Day v dubnu 2017.
Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma).