x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 03/2023 Téma tohoto čísla

Feministické město

Vážené čtenářstvo,

prosincové číslo, které máte právě před sebou, věnujeme tématice feministického urbanismu a citlivého plánování města. Jak by tedy takové feministické město mělo vypadat? Nad tím se zamýšlíme spolu s řadou odborníků*odbornic.

Milota Sidorová, urbanistka a krajinná architektka, v rozhovoru říká, že návrhy na citlivé plánování města se lépe prosazují v prostředí, kde je občanská společnost a kde jsou sociální vztahy vysoce ceněnou komoditou. Koncept tzv. 15 minutového města, které má zajistit do 15 minut přístup ke všem důležitým službám, znamená vytváření solidárních sítí a komunit, kde můžeme mít například důvěru v naše sousedy*sousedky. A že klimaticky odolné město se nedá řešit bez vztahů.

O tom, jak vytvářet genderově citlivější město, se také dozvíte v naší rozšířené anketě, a to v kontextu toho, jak se žije queer lidem nebo z pohledu klimatické krize a péče či sociální práce s osobami užívající návykové látky a s lidmi z vyloučených lokalit.

S tématem feministického města se také pojí otázka bezpečnosti. Jaké panují mýty, jak vytvářet inkluzivnější veřejný prostor a jak využít město ve svůj v prospěch? V rozhovoru s instruktorkou Moderní sebeobrany Barborou Herrera Castro se dozvíte, jak na to, a že ozvat se má smysl.

O gender mainstreamingu v kontextu plánování dopravy se dozvíte v článku Johany Jonákové, o mobilitě a slaďování rodinného a pracovního života v textu Anny Kotkové. Kromě toho je téma citlivého plánování města a veřejného prostoru či postavení architektek reflektováno v reportáži z bratislavské výstavy s názvem Osvobozený prostor: péče - architektura - feminismus.

Tradičně nemohou chybět ani pestré čtenářské tipy, a to ať už z naší Knihovny Jiřiny Šiklové, které pro vás vybírá Lucie Přibyl, nebo pro ty nejmenší od Kateřiny Čopjakové. Kolektiv Místní místním, který po Praze tvoří solidární síť podniků pro lidi v nouzi, vydal novou příručku Bez předsudků, o které se také můžete dočíst. A na závěr literárně kulturní části nechybí ani poetické okénko v rubrice Ze světa múz, tentokrát s básněmi od Renaty Berkyové.

Z dílny Gender Studies pro vás máme dvě žhavé vzdělávací novinky: celodenní workshop pro mladší žactvo základních škol s názvem Objev své silné stránky a dostaň se z opuštěného ostrova, a pátrací hra pro druhý stupeň ZŠ Stopujeme ženy naší historie. Workshop na objevování silných stránek otevírá téma kariérového poradenství a pomocí příběhu o ztroskotané lodi vede děti k hledání toho, v čem jsou dobré. V pátrací hře o ženské historii se formou feministické procházky s pracovními listy dozvíte o významných postavách a místech českého ženského hnutí na Praze 2.

Na závěr patří dík Lucii Přibyl za vizuální zpracování coveru tohoto čísla.

Za celou redakci přeji inspirativní čtení, krásné zimní dny a genderově citlivý vstup do nového roku 2024. Dopřejme si chvíle zastavení ve městě i v krajině a třeba si popřemýšlejme, jak by se dalo ještě více přispět k solidárnějšímu, bezpečnějšímu a příjemnějšímu životu v našem okolí.

Marie Koval

šéfredaktorka

Obsah čísla

Feministické město

Anketa: Jak můžeme vytvářet feministické město?

Jak můžeme vytvářet genderově inkluzivnější a přístupnější město pro všechny? Jak je to ve vaší oblasti, v čem jsou hlavní problémy a co by pomohlo? Můžete uvést konkrétní příklad? Ptáme se expertů*expertek z neziskových organizací, kolektivů a výzkumných institucí v následující anketě.
Feministické město

Otevřené dveře pro gender mainstreaming v plánování dopravy

Podzim 2021 přinesl nejen krátké nadechnutí po prvních vlnách pandemie, ale také cestu osazenstva Gender Studies do švédského města Norrköping vzdáleného dvě hodiny rychlovlakem od Stockholmu. Při výstupu z vlaku na nás čekalo milé překvapení – ocitli jsme se přímo ve městě. Žádné složité tunely, žádné schody nahoru a dolů.
Feministické město

Kolmo nebo pěšmo, s dětmi nebo bez. Bez auta ve městě to jde

Od malička nemám ráda maso, a tak pro mě nebyl problém stát se vegetariánkou. Od malička se mi dělá špatně v autě, tak pro mě nebyl problém se rozhodnout autem nejezdit, dokonce ho i vůbec nemít. Mám konkurenční výhodu v ekologicky udržitelném chování oproti většině lidí kolem mě.
Rozhovor

Jak na férově sdílené město? Rozhovor s Milotou Sidorovou

Milota Sidorová vystudovala krajinnou architekturu na Slovenské poľnohospodárske univerzitě v Nitře, studovala také v Praze, New Yorku, Indii a Dánsku. Je odbornicí na městský rozvoj. Sama se charakterizuje jako feministka, urbanistka a autorka ve službách férovejších měst.
Rozhovor

Ozvat se má smysl! Rozhovor s instruktorkou Moderní sebeobrany

Barbora Herrera Castro je instruktorka Moderní sebeobrany. Pracovala na lince bezpečí, kde získala výcvik v krizové intervenci. Díky tomu dokáže porozumět zkušenostem žen, které byly oběťmi násilí, a pomoci jim ošetřit prožité bolesti. Umí dát pořádnou ránu, ale především má silný hlas, kterým motivuje lidi, aby si chránili hranice.
Kultura

Čtení pro malé feministy a feministky

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme.
Ze světa múz

Ze světa múz: Renata Berkyová

V dalším díle rubriky Ze světa múz přinášíme dvě básně (Autobus a Letná) z pera romistky, básnířky a spisovatelky Renaty Berkyové.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí