Vážené čtenářstvo,
prosincové číslo, které máte právě před sebou, věnujeme tématice feministického urbanismu a citlivého plánování města. Jak by tedy takové feministické město mělo vypadat? Nad tím se zamýšlíme spolu s řadou odborníků*odbornic.
Milota Sidorová, urbanistka a krajinná architektka, v rozhovoru říká, že návrhy na citlivé plánování města se lépe prosazují v prostředí, kde je občanská společnost a kde jsou sociální vztahy vysoce ceněnou komoditou. Koncept tzv. 15 minutového města, které má zajistit do 15 minut přístup ke všem důležitým službám, znamená vytváření solidárních sítí a komunit, kde můžeme mít například důvěru v naše sousedy*sousedky. A že klimaticky odolné město se nedá řešit bez vztahů.
O tom, jak vytvářet genderově citlivější město, se také dozvíte v naší rozšířené anketě, a to v kontextu toho, jak se žije queer lidem nebo z pohledu klimatické krize a péče či sociální práce s osobami užívající návykové látky a s lidmi z vyloučených lokalit.
S tématem feministického města se také pojí otázka bezpečnosti. Jaké panují mýty, jak vytvářet inkluzivnější veřejný prostor a jak využít město ve svůj v prospěch? V rozhovoru s instruktorkou Moderní sebeobrany Barborou Herrera Castro se dozvíte, jak na to, a že ozvat se má smysl.
O gender mainstreamingu v kontextu plánování dopravy se dozvíte v článku Johany Jonákové, o mobilitě a slaďování rodinného a pracovního života v textu Anny Kotkové. Kromě toho je téma citlivého plánování města a veřejného prostoru či postavení architektek reflektováno v reportáži z bratislavské výstavy s názvem Osvobozený prostor: péče - architektura - feminismus.
Tradičně nemohou chybět ani pestré čtenářské tipy, a to ať už z naší Knihovny Jiřiny Šiklové, které pro vás vybírá Lucie Přibyl, nebo pro ty nejmenší od Kateřiny Čopjakové. Kolektiv Místní místním, který po Praze tvoří solidární síť podniků pro lidi v nouzi, vydal novou příručku Bez předsudků, o které se také můžete dočíst. A na závěr literárně kulturní části nechybí ani poetické okénko v rubrice Ze světa múz, tentokrát s básněmi od Renaty Berkyové.
Z dílny Gender Studies pro vás máme dvě žhavé vzdělávací novinky: celodenní workshop pro mladší žactvo základních škol s názvem Objev své silné stránky a dostaň se z opuštěného ostrova, a pátrací hra pro druhý stupeň ZŠ Stopujeme ženy naší historie. Workshop na objevování silných stránek otevírá téma kariérového poradenství a pomocí příběhu o ztroskotané lodi vede děti k hledání toho, v čem jsou dobré. V pátrací hře o ženské historii se formou feministické procházky s pracovními listy dozvíte o významných postavách a místech českého ženského hnutí na Praze 2.
Na závěr patří dík Lucii Přibyl za vizuální zpracování coveru tohoto čísla.
Za celou redakci přeji inspirativní čtení, krásné zimní dny a genderově citlivý vstup do nového roku 2024. Dopřejme si chvíle zastavení ve městě i v krajině a třeba si popřemýšlejme, jak by se dalo ještě více přispět k solidárnějšímu, bezpečnějšímu a příjemnějšímu životu v našem okolí.
Marie Koval
šéfredaktorka
Zařazujeme do naší nabídky aktivit celodenní workshop pro žactvo ZŠ!
Před několika lety, když jsme založili*y nevládní organizaci Místní místním (MM), nikdo z nás netušil, kam nás tato cesta zavede. Náš příběh začíná touhou udělat pozitivní změnu pro lidi na okraji společnosti.
V dalším díle rubriky Ze světa múz přinášíme dvě básně (Autobus a Letná) z pera romistky, básnířky a spisovatelky Renaty Berkyové.