Vážené čtenářstvo,
s červnovým číslem vám představujeme téma tělesné autonomie, které propojuje feminismus, lidskoprávní aktivismus a mnohá další hnutí a snahy usilující o sociální spravedlnost, respekt k diverzitě či lidskou důstojnost.
Vzhledem k tomu, že nás všechny hluboce zasáhlo náhlé úmrtí zakladatelky GS Jiřiny Šiklové, rozhodli jsme se do tohoto čísla zařadit mimotematickou, ale aktuální mozaiku vzpomínek, kterými bychom rádi připomněli její život a společně strávené vzácné okamžiky. Jiřina nám bude se svou moudrostí a velkým srdcem nesmírně chybět, ale její odkaz a inspirace nás budou provázet dál.
Ale zpět k tematickému obsahu tohoto čísla. Tělesnou autonomii chápeme jako samosprávu vlastního těla, výsostné právo na samostatné rozhodování o vlastním těle v souladu s naší tělesnou integritou a osobními potřebami. Jak říká Audre Lorde, „Nerozdělují nás naše odlišnosti. Je to naše neschopnost tyto odlišnosti rozpoznat, přijmout a oslavit.“
Zamyšlení nad tělesnou autonomií dětí a pozitivnímu vztahu k vlastnímu tělu, který si budeme již od školky, přináší naše kolegyně Markéta Štěpánová. Proč je odškodné za nucené sterilizace převážně romských žen tak důležité a jakou roli zde hraje institucionální rasismus, vysvětluje ve svém článku Gwendolyn Albert (anglický originál si můžete přečíst zde). Jaká je cesta pro lidi z Polska, řešící v Česku možnost potratu? Ekonomickým překážkám, nerovnostem a interrupci jakožto sociálnímu právu se ve svém textu věnuje Justyna z iniciativy Ciocia Czesia. Jaká máme v české legislativě slepá místa a mohou skutečně trans* lidé rozhodovat o vlastním těle? Na výzvy procesu tranzice se zaměřuje Barbora Soukupová z Trans*parentu.
Kdo jsou intersex* lidé a proč se o nich téměř nemluví ani uvnitř LGBTQ+ komunit? O tělesné autonomii, problematice tzv. normalizačních operací intersex* dětí a o ztrátě kontroly nad svým tělem se dozvíte v rozhovoru s aktivistkou M. Neviditelní, tolerovaní – na to, jaká je integrita osob se zdravotním postižením v zaměstnavatelské praxi, se zaměřuje naše kolegyně Klára Cozlová Čmolíková. Dalšímu tabuizovanému tématu – sexbyznysu – se v osobní reflexi s názvem Tělo jako pracovní nástroj věnuje Dina Friedmannová. A na vlně osobního prožitku, tentokrát feministické reflexe zkušenosti práce v modelingu, pokračuje i text Barbory Řihákové Tělo modelem.
Světem tance zatřáslo nedávné multimediální představení metaBALETKY Miřenky Čechové. Komu vlastně patří performující tělo a jak funguje tělesná autonomie v tanci, se dozvíte i v článku Lucie Hayashi. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani anketa o umění [níže], kde odpovídá Lenka Klodová, Just Karen a Lucia Kašiarová. Prázdninové tipy na čtení pro děti již tradičně doporučuje Kateřina Čopjaková, pro starší čtenáře*ky připravila tematické “hity” z naší knihovny Lucie Königsmarková. Novinkou je v tomto čísle rubrika Ze světa múz – postupně budeme představovat krátké umělecké literární příspěvky, jakými jsou básně, úryvky povídek nebo fejetony. Tematicky se sem krásně hodí báseň Zuzany Husárové Plošiny o orgasmech, se kterou jste se mohli setkat v rámci autorského čtení k MDŽ.
Na tomto místě bych ještě ráda upozornila, že jelikož jazyk vnímáme jako dynamický proces, který se neustále vyvíjí a je tvořen lidmi a pro lidi, snažíme se ve zpravodaji o ještě genderově citlivější jazyk než dříve. O jazyk, který je inkluzivní a zahrnuje pestrost a fluiditu genderových identit, včetně nebinárních lidí. Proto občas v textu potkáte hvězdičku* nebo podstatné jméno hromadné, jako je “čtenářstvo”. Věříme, že tento přístup odráží současnou potřebu, je feministický a solidární, byť zatím neexistuje žádný jednotný úzus a jedná se o neustálý proces učení se a hledání různých způsobů, jak s jazykem citlivě pracovat.
Na závěr vás srdečně zveme hned na dvě události. Za Gender Studies pořádáme 18.6. online konferenci, kde budou vyhlášeny výsledky soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti, jejíž letošním tématem je management mateřské a rodičovské. Druhou pozvánku si připravila Zuzana Štefková na výstavu Vagina Fantasy umělkyně Marie Lukáčové, kterou můžete zhlédnout do konce června v galerii Artwall.
Zvláštní poděkování patří Eko buňce AVU za výtvarné ztvárnění coveru tohoto čísla.
Přeji inspirativní čtení a příjemné, solidární léto s pozitivním vztahem (nejen) k vlastnímu tělu
Za redakční tým
Marie Mrvová