
Evropské fórum mládeže vítá legislativní iniciativu Evropské komise rozšířit zákaz diskriminace mimo pracovní poměr, protože se jedná o klíčový krok k zajištění rovnosti mezi mladými lidmi v Evropě, zejména v oblastech, jako je přístup ke vzdělání, zdravotní péči a dalším sociálním službám, kde se mladí lidé nejčastěji setkávají s potížemi.
Směrnici podporujeme i přesto, že současné znění návrhu
směrnice může být problematické, pokud jde o provádění na vnitrostátní úrovni,
zejména pokud jde o rozdíly v zacházení na základě věku a finančních služeb.
Tato nová legislativní iniciativa by měla rovněž poskytovat ochranu proti
mnohonásobné diskriminaci, což je jev, který se týká zejména mladých lidí, když
se diskriminace na základě věku spojuje s dalšími důvody, jako je sexuální
orientace, pohlaví, zdravotní postižení nebo etnický původ. Dále jsou mladí
lidé často znevýhodňováni v souvislosti s rodičovstvím, právním postavením
či vojenskou povinností, které jsou často používány k diskriminaci mladých
uchazečů o zaměstnání.
Nová antidiskriminační směrnice zajistí stejný minimální standard ochrany před diskriminací ve všech státech, kterého by jinak bylo jen obtížně dosaženo. Bude směřovat ke sjednocení rozsahu ochrany před diskriminací z jednotlivých diskriminačních důvodů, kde je dosud nejširší ochrana pokud jde o rasu a pohlaví, zatímco ochrana před diskriminací z důvodu zdravotního postižení, věku, náboženství a sexuální orientace je na úrovni EU podrobně upravena pouze v oblasti zaměstnání.
Opatření podporující rovné příležitosti jsou důležité nejen z ekonomického hlediska, ale také z hlediska lidských práv, které jsou důležitým prvkem evropské společnosti. Antidiskriminační opatření umožňují svobodu volby a plnohodnotný život těm, kteří jsou ve společnosti znevýhodňováni na základě svého věku, zdravotního stavu, pohlaví, etnické příslušnosti atp. Nová antidiskriminační směrnice vychází ze zkušenosti jednotlivců i organizací, které zastupují zájmy diskriminovaných ve společnosti a které každodenně řeší případy diskriminace.
Sociální platforma vyzývá všechny členské státy, aby:
- Přijaly novou směrnici, která pokrývá zákaz diskriminace z důvodu věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, věku a sexuální orientace ve stejném rozsahu jako zní směrnice o rasové rovnosti.
- Zlepšily současný návrh, aby byl v souladu s mezinárodními závazky, a zaručil, že klauzule nebudou v rozporu se zásadou rovného zacházení v oblasti vzdělávání, finančních služeb, zdravotnictví, manželského a rodinného stavu a přístupnosti osob se zdravotním postižením.
- Pracovaly ve skutečném partnerství s organizacemi
občanské společnosti, které ochraňují oběti diskriminace a využívaly jejich
odbornosti při jednání o směrnici.
Směrnici považujeme za důležitou z následujících důvodů:
- Po směrnici volá veřejnost, Evropský parlament, odbory, subjekty zabývající se rovnými příležitostmi i nevládní organizace.
- Legislativa je jediným způsobem, jak dosáhnout spravedlivé společnosti pro všechny. Právo nebýt diskriminován je nepopiratelné.
- Stejný soubor pravidel pro každého, je nejjednodušší a nejspravedlivější volbou. Rozšířená legislativa EU zajistí základní práva občanů EU. Zajistí jednotné rovné podmínky pro všechny důvody diskriminace ve všech členských státech.
- Již osm let je rasová rovnost zahrnuta do evropské legislativy, stejně tak jako zákaz diskriminace v zaměstnání. Hierarchie práv je nespravedlivá a neudržitelná. Rozšířená legislativa konečně napraví nerovnováhu práv v EU.