x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

11/2007 Téma tohoto čísla

Úřad roku Půl na půl – respekt k rovným příležitostem

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
rovné příležitosti žen a mužů v zaměstnání jsou stále tématem spíše pro soukromou sféru a neziskové organizace než pro veřejnou a státní správu. Zástupci zaměstnavatelů z komerční oblasti někdy dokonce říkají, že jim chybějí pozitivní vzory ze strany státu a krajské správy. Občas jejich nedostatkem svoji nečinnost i omlouvají: "Když nic nedělají ti, kteří mají být příkladem, my také nemusíme".
Víme však, že některé z úřadů veřejné správy se rovnými příležitostmi zabývají. Vzhledem k tomu, že také zaměstnávají nezanedbatelné procento lidí a vytvářejí příznivé prostředí pro občany a občanky, rozhodly se Gender Studies a Ministerstvo vnitra České republiky ocenit ty nejlepší.

Letos poprvé měly obecní, městské a krajské úřady možnost se ucházet o titul Úřad roku - Půl na půl" - respekt k rovným příležitostem. Mnohé úřady šance využily a jako nejlepší byly v září vyhlášeny Krajský úřad Karlovarského kraje, Městský úřad Přelouč a Úřad města Němčice nad Hanou. Oceněné úřady podporují flexibilní pracovní dobu pro své zaměstnance, zabývají se diskriminací a rovnými příležitostmi na pracovišti nebo podporují a rozšiřují mateřské školky. Více si přečtěte v článku Rovné příležitosti a zkušenosti z veřejné správy.

Většina článků, které si v tomto zpravodaji přečtete, je věnována rovným příležitostem ve veřejné správě a ocenění Úřad roku - Půl na půl. Dozvíte se, jak a proč ocenění vzniklo, proč ho podporuje Ministerstvo vnitra ČR a také to, jak úřad podporující rovné příležitosti žen a mužů pro své zaměstnance/ zaměstnankyně a občany/ občanky vypadá a co dělá.

Rubrika Protipól je tentokrát opravdu kontroverzní. Věnuje se aktuálnímu tématu, které souvisí s novou koncepcí tzv. třírychlostní rodičovské dovolené - jeslím. Lada Wichterlová z Gender Studies vysvětluje, proč a jaké jesle v současné České republice potřebujeme, a Rut Kolínská ze Sítě mateřských center prohlašuje, že nejdůležitější pro dítě je mateřská péče a to žádné zařízení nenahradí.

Přeji příjemné čtení a věřím, že nejen v tomto čísle najdete zdroje inspirace pro svou práci.

Linda Sokačová,
ředitelka pro rozvoj a strategické plánování, Gender Studies

Obsah čísla

Rovné příležitosti v praxi

Rovné příležitosti a zkušenosti z veřejné správy

Nultý ročník ocenění Úřad roku "Půl na půl" - respekt k rovným příležitostem přinesl inspirativní příklady toho, jak je možné chápat uplatňování rovných příležitostí na úrovni veřejné správy.
Rovné příležitosti v praxi

Flexibilita – výzva pro zaměstnané i zaměstnavatele

Možnosti flexibilního pracovního uspořádání – pružná pracovní doba, stlačený pracovní týden, částečný pracovní úvazek, sdílený pracovní úvazek nebo práce z domova – vytvářejí produktivnější a efektivnější pracovní prostředí. Právě to je pro firmy hlavním motivem k jejich stále častějšímu využívání.
Půl na půl

Kolektivní vyjednávání se zaměřením na rovnost mužů a žen v praxi

Učební manuál "Kolektivní vyjednávání aneb uplatnění rovnosti mužů a žen v praxi" vypracovaný letos Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS) představuje základní postupy pro vedení sociálního dialogu na všech úrovních a zřetelně konkretizuje možnosti při kolektivním vyjednávání z pohledu rovnosti mužů a žen.
Osobnost

„Úřady si začínají na myšlenku rovných příležitostí zvykat…“

Eva Ferrarová je pro Gender Studies velmi cennou kolegyní. Má obrovské zkušenosti v oblasti rovných příležitostí, zná různé genderové projekty na úrovni veřejné správy nejen v České republice, ale i v Rakousku či Finsku, a byla po několik let zodpovědná za princip rovných příležitostí na Magistrátu hlavního města Prahy.
Osobnost

"Čím menší obec, méně slávy a více práce, tím je cesta pro ženy do politiky jednodušší", říká místostarostka Poděbrad Jiřina Soukupová

Kateřina Jacques, Vlasta Parkanová, Anna Čurdová - čtete o nich v novinách, vídáte je v televizi a na různých společenských akcích. Představují však pouze vrchol ledovce žen aktivních v politice. Cestu jim prošlapávají političky na komunální úrovni, které se zabývají každodenní mravenčí prací přispívající k rozvoji obce či města.
Protipól

Nenahraditelná matčina náruč

Hledání nejlepšího řešení, jak nejlépe sladit rodinný a pracovní život, vyvolává diskuse nad možnostmi, kam s dětmi. Naštěstí nežijeme v totalitní době, která nabízela jedinou možnost pro děti do tří let, a sice jesle. Dnes se rodičům otevírá řada možností, komu svěřit dítě do péče.
Protipól

Jesle ANO, ale JINAK

Pracuji v organizaci, která intenzivně pracuje se stereotypy a pokouší se je zpochybňovat. Musím však říci, že jsem se za celou dobu svého působení v této oblasti nesetkala s tak silným stereotypem, jakým je odpor k jeslím.
Aktuálně...

Zveme vás na konferenci Gender a marketing

14. listopadu 2007 v Břevnovském klášteře proběhne mezinárodní konference Gender a marketing organizovaná Gender Studies, o.p.s. Do českého (odborného i laického) povědomí by měla uvést dosud poměrně přehlíženou problematiku propojení marketingu a genderu, případně genderové senzitivity, a rozpoutat diskuzi na toto téma.
Aktuálně...

Konference Seberealizace žen aneb Naplňte si své sny!

7. listopadu se v ostravském Hotelu Imperial Ostrava City Center (Tyršova 6) uskuteční konference, která zúčastněným položí hned několik otázek: Chcete se pracovně realizovat? Chcete efektivně řídit svou firmu? Zajímá vás, jak využít mentoringu? Chcete loajální zaměstnance a zaměstnankyně? Zajímá vás, jak slaďovat osobní život s tím pracovním?

Co si myslíte o ... ?

Co vás při hodnocení Úřadu roku nejvíce zaujalo?
Na otázku odpovídají:

Ivana Hanáková Kosourová, odbor sekretariátu ředitele a krajského živnostenského úřadu, personální oddělení, Krajský úřad kraje Vysočina

Řada zajímavých skutečností. Samotný záměr realizování soutěže je, podle mého, v tomto směru ojedinělý. Vynáší na světlo přístup k rovným příležitostem můžu a žen v rámci úřadů územních samospráv. Při hodnocení vyplněných dotazníků vznikaly četné diskuse a výstupy z nich mohou být přínosné pro všechny zúčastněné. Pro organizátory soutěže především jako poznatky z realizace nultého ročníku. Pro zúčastněné úřady "soutěžící" jako podněty, a to nejen k další účasti v soutěži, ale především jako inspirace k případnému využití ve své vlastní praxi. Zajímavé bylo také veřejné vyhlášení vítězů v rámci Konference k problematice vzdělávání úředníků ve veřejné správě, realizované Odborem Rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě Ministerstva vnitra ČR ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, které proběhlo 6. září 2007. Zástupci úřadů, které získaly od poroty největší počet bodů v každé kategorii, měli příležitost sdělit první dojmy ze získaného ocenění, vyjádřit se k tomu, v čem si oni sami myslí, že v kontextu námětu soutěže vynikají. V neposlední řadě je to také zaslání písemného osvědčení o účasti v soutěži všem zúčastněným.


Linda Sokačová, ředitelka pro rozvoj a strategické plánování, Gender Studies

Osobně mě nejvíce zaujala diskuze při samotném hodnocení došlých dotazníků - zástupci a zástupkyně veřejné správy je velmi poctivě hodnotili a diskutovali o jednotlivých odpovědích a předkládaných aktivitách úřadů. Velmi pozitivně mě pak překvapila atmosféra na konferenci v Olomouci, kde byla ocenění předávána - během oběda, před kterým udělení cen proběhlo, bylo hlavním tématem slaďování osobního a pracovního života a rovné příležitosti žen a mužů. Doufám, že tomu tak bude i během následujícího roku a projeví se to v činnosti úřadů veřejné správy.



Hana Poslíková, oddělení personálních věcí a vzdělávání, odbor kancelář ředitele, Krajský úřad Jihomoravského kraje

Při hodnocení dotazníků nultého ročníku Úřad roku - Půl na půl - respekt k rovným příležitostem mě nejvíce zaujaly odpovědi při hodnocení kriteria 7) Opatření úřadu zaměřená na slaďování rodinného a pracovního života. Jako matka dvou dětí jsem sama poznala, jak je těžké spojit roli rodiče s pracovní kariérou. Proto velice pozitivně oceňuji přístup úřadů k zaměstnankyním a zaměstnancům při využívání možnosti pružné pracovní doby, zkráceného pracovního úvazku pro rodiče s malými dětmi, povolování neplaceného volna z důvodu prohloubení péče o dítě do 4 let věku, rozšiřování zaměstnaneckých výhod, např. rodinné rekreace či dětské tábory. V dotazníku Krajského úřadu Karlovarského kraje, který získal ocenění jako nejlepší krajský úřad v této soutěži, mě také zaujala nabídka letní mateřské školky v areálu úřadu a "vítání občánků", kdy si ředitel úřadu zve maminky i s miminky.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí