Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
toto číslo zpravodaje jsme se rozhodli věnovat tématu zločinu a od něj odvozeného trestu, dost nás zaujalo prostředí vězení a obecně koncept vězeňství. I v této oblasti totiž hraje gender významnou roli.
Jaký je rozdíl mezi ženskou a mužskou věznicí? Co všechno ovlivňuje každodenní život, jak se utváří ve vězení vztahy? Tomu se věnuje autorka v článku Gender ve vězeňské každodennosti. Článek Poselství feministické kriminologie se kriticky zamýšlí nad oborem kriminologie a upozorňuje na to, že většina výzkumů i teorií byla reakcí na kriminalitu mužů a trestní justici uzpůsobenou mužským pachatelům. Jak zastavit násilí je obsáhlým rozhovorem o Zkušenostech z terapie pro muže, kteří se dopouštějí násilí na partnerce. Tuto koncepci představují psycholog Marius Råkil z norské organizace ATV (Alternativa násilí) a psycholožka Barbora Jakobsen. Jak říká ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, „pokud bude méně pachatelů trestných činů, bude i méně obětí“. Rozhovor s Gabrielou Slovákovou o dětech ve vězení, kvótách na ženské vězenkyně a výzvách vězeňského systému je sondou do míst, kam se člověk nikdy nechce dostat.
Manželské monology jsou kritickým zamyšlením nad časosběrným dokumentem Heleny Třeštíkové Manželské etudy. Stojí za přečtení, protože sledovat, kam nás může sledování párů dovést po 35 letech, je trochu smutnou exkurzí.
A protože se blíží 8. březen, Mezinárodní den žen, ráda bych připomněla text Terezy Krobové z roku 2016, kde jednoduše shrnuje, proč je dobré tento den stále připomínat: . Optimistický pohled mi říká, že si to asi uvědomuje čím dál více lidí, protože akcí odkazujících k tomuto dni se letos koná opravdu velké množství. Doporučuji k prostudování náš kalendář akcí, jistě si nějakou vyberete.
Přeji hezké čtení v souvislostech,
Markéta Štěpánová
šéfredaktorka