Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
blíží se 8. březen, Mezinárodní den žen, tedy opět příležitost pro vyjasnění pozic. Je to svátek zbytečný, který v dnešní době nemá význam, nebo je to naopak příležitost připomenout si něco významného, cestu, po které jsme ale ještě nedošli k cíli – k rovnosti žen a mužů?
V tomto čísle zpravodaje Rovné příležitosti v souvislostech se pokoušíme odpovědět na otázku Proč má Mezinárodní den žen stále smysl? Různým pohledům na MDŽ se věnuje anketa i úvodní článek, hlavním tématem čísla jsou pak výstupy z výzkumů realizovaných v projektu Celoživotní ekonomické dopady mateřství. Z výsledků celkem jednoznačně vyplývá, že mateřství má na ženy z ekonomického hlediska celoživotní negativní dopad. Obtížný návrat matek z rodičovské dovolené na pracovní trh, jejich nejistá situace i horší pracovní podmínky, nižší výdělky a fatální dopad neplacení výživného na matky samoživitelky - to jsou jen střípky v celé mozaice nerovností, která je sama o sobě pádným argumentem pro tvrzení, že na cestě k rovnosti nás ještě pěkný kus čeká.
Vyřeší se špatná situace matek na pracovním trhu zkrácením rodičovské dovolené? To je otázka, na kterou jsme požádali o odpověď Jiřího Šatavu a Sašu Uhlovou v rubrice Protipól. Svůj vlastní názor si můžete vytvořit po přečtení jejich odpovědí a tématu délky a systému čerpání mateřské a rodičovské dovolené se, mimo jiné, věnuje i rozhovor s Janou Maláčovou, ředitelkou Odboru rodinné politiky a politiky stárnutí MPSV.
Na jaře nás také čeká mnoho zajímavých akcí, o kterých se dočtete v rubrice Aktuálně. Začneme Mezinárodním dnem žen a akcemi s ním spojenými, 9. 3. proběhne workshop Rozbít skleněný strop – jak na to, 23. 3. Mezinárodní konference za férové platy, férové penze, 15. 4. si připomeneme Den rovných příjmů, 28. 4. GirlsDay a 12. 5. další mezinárodní odborná konference završující projekt Celoživotní ekonomické dopady mateřství.
Z kulturní oblasti bych doporučila dokument Girl Power o ženách v graffiti, který v době uzávěrky ještě nespatřil světlo světa, výstavu Svět očima žen bez domova z dílny organizace Jako Doma a pak povinnou dávku literatury z naší knihovny.
Přeji hezké čtení v souvislostech,
Markéta Štěpánová
šéfredaktorka
Ano, určitě! Je to jednak oslava statečnosti prvních sufražetek (tehdejší demonstrace nebyly žádná procházka růžovým sadem) a připomínka toho, co si musely ženy vybojovat, aby mohly třeba volit. Dále je to připomenutí toho, že v mnoha ohledech se toho za těch o něco málo více než 100 let moc nezměnilo. Můžeme volit, ano. Ale kolik máme ministryň? Kolik máme poslankyň? O kolik máme nižší platy oproti mužům? A třetí rovinou je pro mne mezinárodní solidarita a podpora žen v těch zemích, kde jsou na tom mnohem hůře než my. Takže důvodů k oslavě a udržování původních tradic MDŽ je pro mne stále dost a dost.