x

Přihlaste se k odběru zpravodaje (zdarma)

Zpravodaj 02/2024 Téma tohoto čísla

Sladíš, sladím, sladíme

Vážené čtenářstvo,

letošní druhé číslo Zpravodaje Rovné příležitosti v souvislostech vychází na začátku léta, v době, kdy jistě část z vás řeší soulad pracovního a osobního života, obzvlášť v období letních prázdnin, kdy jsou zavřené školy a školky. Pečující osoby při své snaze skloubit kariéru s péčí o děti a blízké osoby čelí mnoha výzvám. Právě tématu slaďování se věnuje i toto vydání, ve kterém přinášíme pohled na problematiku hned z mnoha perspektiv.

Jak na slaďování z pozice zaměstnavatele? Inspirací vám mohou být dobré praxe, které byly oceněny v letošním ročníku soutěže Firma Roku: Rovné příležitosti, a o kterých se dočtete v reportáži z personalistické konference a v článku z panelové debaty o zkušenostech se slaďováním ze strany zaměstnavatelů i zaměstnanců a zaměstnankyň. A jaká je ideální představa slaďování práce a péče návštěvnictva personalistické konference? Odpovědi naleznete v anketě.

Proč by o genderovou rovnost měla usilovat každý firma (a organizace vůbec), se dozvíte v článku o sociální rovině ESG reportingu. Nechybí ani článek o tom, proč je distribuce péče tak důležitá a co v této oblasti podniká iniciativa Equal Care Day.

Jak funguje podpora diverzity a flexibility ve výzkumném centru CEITEC Masarykovy univerzity? Ve svém článku představuje Eliška Handlířová právě z této organizace pohledy a zkušenosti zaměstnaných i zaměstnavatelů.

V oblasti zaměstnaných se věnujeme i pohledu na slaďování lékařek a zdravotnic skrze data z našich genderových auditů. Odpověď na často kladený dotaz z naší bezplatné právní poradny pro vás pak připravila právnička, Anna Řídká.

O pocitech z procesu překladu nové knihy Elizabeth Badinter – Rozpor: žena vs. matka, píše ve svém článku právě její překladatelka Vendula Bittner z Družstevního nakladatelství IDEA

 A pokud hledáte tipy na tematicky zajímavé knihy (nejen) do letních dní, přečtěte si článek o knihách, které nabízí řešení slaďování osobního a pracovního života pro zaměstnané i zaměstnavatele. Tradičně také nesmí chybět ani tipy na čtení pro malé feministky a feministy. Na závěr bych chtěla poděkovat všem za participaci a pomoc při vytváření tohoto vydání Zpravodaje, na kterém jsem si mohla vyzkoušet roli šéfredaktorky. Velké poděkování patří také Lu Přibyl za grafické zpracování coveru.

Za tým Gender Studies vám přeji krásné léto plné odpočinku, obohacujících zážitků a boje za rovnoprávnost!

Štěpánka Sůsová

Obsah čísla

Sladíš, sladím, sladíme

Genderová rovnost jako součást ESG: Proč by to mělo zajímat každou firmu

Když se Martina po rodičovské vracela do práce, čelila řadě výzev. Její kolegové povýšili, zatímco ona zůstala pozadu. Jim plat narostl, ona měla dostávat to, co před 4 lety, když odcházela. Přestože před dětmi měla našlápnuto k zajímavé kariéře manažerky provozu, nyní jako by s ní vedení už nepočítalo.
Aktuálně

Rozpor: žena vs matka

Matkou jsem se stala v 36 letech, tedy dost pozdě na to, abych si stihla vybudovat identitu sebevědomé ženy, která přes noc padla na oltář při zrodu oddané matky. Na dlouho měly jít stranou intelektuální stimuly, kulturní vyžití, cestování či sex. Mé priority měly být jinde, veškerý čas a energie, celé moje tělo teď patřilo někomu jinému.
Aktuálně

Právní poradna radí, jak se podělit o rodičovský příspěvek

“S manželem chceme pečovat půl na půl, ale nevíme, jak si máme čerpat rodičovský příspěvek." Rodičovský příspěvek samozřejmě nemůžou rodiče pobírat současně, tzv. “na dvakrát”. Současně je ale možné čerpat rodičovskou „dovolenou“ nebo nárokovat peněžitou pomoc v mateřství zároveň s dávkou otcovské poporodní péče.
Aktuálně

Změna rozdělení pečovatelských rolí je nutná: poučení z Equal Care Day

Když se řekne „péče“, většině z nás se pravděpodobně vybaví obrázek matky starající se o malé děti. Nachytáme sami sebe, že myslíme v zažitých stereotypech. Tím však zásadně opomíjíme skutečnost, že péče je mnohem širší koncept, který se dotýká každé*ho z nás bez ohledu na pohlaví či věk.
Kultura

Čtení pro malé feministy a feministky

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit můžeme.

Kalendář akcí

Přehled nejbližších akcí s tematikou rovných příležitostí