Vážené čtenářstvo,
letošní druhé číslo Zpravodaje Rovné příležitosti v souvislostech vychází na začátku léta, v době, kdy jistě část z vás řeší soulad pracovního a osobního života, obzvlášť v období letních prázdnin, kdy jsou zavřené školy a školky. Pečující osoby při své snaze skloubit kariéru s péčí o děti a blízké osoby čelí mnoha výzvám. Právě tématu slaďování se věnuje i toto vydání, ve kterém přinášíme pohled na problematiku hned z mnoha perspektiv.
Jak na slaďování z pozice zaměstnavatele? Inspirací vám mohou být dobré praxe, které byly oceněny v letošním ročníku soutěže Firma Roku: Rovné příležitosti, a o kterých se dočtete v reportáži z personalistické konference a v článku z panelové debaty o zkušenostech se slaďováním ze strany zaměstnavatelů i zaměstnanců a zaměstnankyň. A jaká je ideální představa slaďování práce a péče návštěvnictva personalistické konference? Odpovědi naleznete v anketě.
Proč by o genderovou rovnost měla usilovat každý firma (a organizace vůbec), se dozvíte v článku o sociální rovině ESG reportingu. Nechybí ani článek o tom, proč je distribuce péče tak důležitá a co v této oblasti podniká iniciativa Equal Care Day.
Jak funguje podpora diverzity a flexibility ve výzkumném centru CEITEC Masarykovy univerzity? Ve svém článku představuje Eliška Handlířová právě z této organizace pohledy a zkušenosti zaměstnaných i zaměstnavatelů.
V oblasti zaměstnaných se věnujeme i pohledu na slaďování lékařek a zdravotnic skrze data z našich genderových auditů. Odpověď na často kladený dotaz z naší bezplatné právní poradny pro vás pak připravila právnička, Anna Řídká.
O pocitech z procesu překladu nové knihy Elizabeth Badinter – Rozpor: žena vs. matka, píše ve svém článku právě její překladatelka Vendula Bittner z Družstevního nakladatelství IDEA
A pokud hledáte tipy na tematicky zajímavé knihy (nejen) do letních dní, přečtěte si článek o knihách, které nabízí řešení slaďování osobního a pracovního života pro zaměstnané i zaměstnavatele. Tradičně také nesmí chybět ani tipy na čtení pro malé feministky a feministy. Na závěr bych chtěla poděkovat všem za participaci a pomoc při vytváření tohoto vydání Zpravodaje, na kterém jsem si mohla vyzkoušet roli šéfredaktorky. Velké poděkování patří také Lu Přibyl za grafické zpracování coveru.
Za tým Gender Studies vám přeji krásné léto plné odpočinku, obohacujících zážitků a boje za rovnoprávnost!
Štěpánka Sůsová
Jak se na slaďování pracovního a osobního života dívají zástupkyně a zástupci zaměstnavatelů? A co se objevuje mezi dobrými praxemi úspěšného slaďování zaměstnankyň a zaměstnanců?