Dana Machátová, předsedkyně Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů, ČMKOS
Pokud bychom se ptali konkrétních lidí v konkrétních profesích, každý by odpověděl jinak. Záleží na celkové náročnosti povolání a zdravotním stavu. Pokud někdo pracuje většinu života v kanceláři v místě bydliště a je zdráv, uvažuje často o tom, že bude pracovat co nejdéle to půjde. Pro zaměstnance a zaměstnankyně, kteří po většinu života vykonávají fyzicky a psychicky náročnou práci v náročných pracovních podmínkách (např. ve směnných provozech, v režimu tzv. krátkých a dlouhých týdnů, kdy se střídají dvanáctihodinové denní a noční směny, popř. ještě do zaměstnání dojíždějí, je pozdější odchod do důchodu zcela nepřijatelný).
ČMKOS neustále zdůrazňuje, že vládní reformy postrádají genderový rozměr. Důchodová reforma je toho přímým důkazem. Jak parametrické změny provedené vládou v průběžném důchodovém systému, tak zavedené důchodové spoření, zhoršují důchodová práva žen, zejména těch, které věnovaly větší část svého života péči o rodinu a děti. Věková diskriminace je jednou nejčastějších forem diskriminace v ČR a lidé již od 45 let věku tvoří významnou skupinu mezi nezaměstnanými. A to i přesto, že naprostá většina z nich práci aktivně hledá. Prodloužení věku pro odchod do důchodu tak znamená další zvýšení počtu nezaměstnaných a nižší důchody pro stále větší skupiny obyvatel.
David Formánek, Výkonný ředitel pro lidské zdroje, Komerční banka, a.s.
V Komerční bance si uvědomujeme, že je důležité se věnovat opravdu všem specifickým populacím, tedy nejen z pohledu profesního zaměření, talentu či životní situace (odchod na mateřskou dovolenou, zdravotní postižení), ale také věku. I proto jsme si pro letošní rok stanovili za cíl přijmout strategii Age Managementu a vytvořit program pro věkově starší zaměstnance. Podpora této skupiny zaměstnanců doplní komplexní přístup KB v oblasti diverzity a rovných příležitostí.
Základním předpokladem práce ve vyšším věku je zdraví. S ohledem na prodlužující se věk odchodu do důchodu je tedy nezbytné, abychom se především zaměřili na téma zdravého životního stylu a aktivního stárnutí. Věkově starších kolegů si ceníme pro jejich profesní znalosti a životní zkušenosti, kterými přispívají k rozvoji obchodu. V tomto kontextu plánujeme přijmout opatření v oblasti předávání jejich zkušeností a know-how. V neposlední řadě budeme směrem k této populaci pokračovat v nabídce dalšího vzdělávání či úpravě pracovních podmínek na základě individuálních potřeb. Zároveň budeme vytvářet možnosti pro udržování kontaktu s kolegy, kteří odcházejí do důchodu, ale mají zájem s námi zůstat nadále ve spojení.
Zdeněk Kozák, geodet, Geodetické sdružení, s.r.o.
Jsem „silnej ročník 70“ – tak začni počítat…
Věk: 20 až 25let
Zaměstnání: zedník - celodenní fyzická práce na stavbě
Volný čas: téměř denně sport - fotbal, nohejbal, hokej, kolo
Věk: 25 až 35 let
Zaměstnání: geodet - práce převážně v terénu, v nohou 10 km se zátěží 15 kg na zádech
Volný čas: sport 1 až 2 krát týdně - fotbal, kolo
Věk: 35 až 43 let
Zaměstnání: stále geodet - práce stále převážně v terénu, stále v nohou 10 km se zátěží 15 kg na zádech
Volný čas: sport výjimečně - kolo
Výhled do budoucna: nejistý… možná, že to půjde zvládnout ještě dalších 10 let, ale pak ???
Odchod do důchodu: téměř v 67 letech (pokud ne později)
Zaměstnání: stále práce v terénu ??? se stejnou intenzitou ???? těžko...
Volný čas: sport už asi ne...