
Helena Futerová, HR Country Manager, Impress
Ke zjištění potřeb zaměstnanců nám již sedm let slouží proces pravidelných rozhovorů, jejichž součástí je mimo jiné diskuse o motivacích a frustracích našich lidí. Rozhovory se staly nedílnou součástí firemní kultury a jednotliví vedoucí pracovníci je berou jako příležitost dozvědět se o svých lidech co nejvíce, aby je mohli efektivně vést k maximálnímu výkonu. Nadřízené systematicky interaktivními workshopy vedeme k tomu, aby dokázali motivátory co nejvíce podporovat a naopak jakékoli demotivace eliminovat vytvářením co nejlepších pracovních podmínek.
Je nám jasné, že nemůžeme vytěžovat naše zaměstnance natolik, aby neměli možnost trávit dostatek času se svými rodinami a relaxovat mimo firmu. Tam, kde to provoz dovoluje, mohou využívat flexibilní pracovní dobu.Téma přesčasové práce a negativní vliv přepracovanosti na výkon je trvalou součástí diskuse ve vrcholovém vedení. Zaměstnancům dáváme prostor, aby sami přispívali k automatizaci procesu, což nám všem přinese logicky eliminaci přesčasů a s nimi spojeného stresu a v neposlední řadě tolik žádané snížení personálních nákladů.
Na počátku to tedy byl proces rozhovorů, který otevřel komunikaci mezi podřízenými a jejich supervisory. Dnes již obě strany vědí, že nemusí čekat na žádný strukturovaný proces, ale v případě potřeby využívají i dalších příležitostí, jak se sejít a promluvit si. Firmě se to vrací, neboť zaměstnanci cítí podporu ze strany svých vedoucích i vrcholového vedení firmy a vytváří se tak vzájemný vztah na bázi důvěry.
Kateřina Machovcová, genderová expertka, GIC Nora
Slaďování ve výrobě bývá často vnímáno jako zcela nemožné. Z výzkumů se ale ukazuje, že i zde je velký prostor pro vstřícná opatření. Samozřejmě záleží na typu provozu v dané firmě. Mezi možné varianty však patří přidělování pouze určitých směn, snížení měsíčního fondu pracovní doby a nebo možnost pracovat na různých doplňkových pracech a opravách, které nevyžadují standardní režim směn. Výhodou může být i dlouhodobé plánování směn dopředu, které rodičům umožňuje plánovat hlídání a jiné povinnosti. Práce z domova opravdu obvykle nebývá možná, ale i to může mít svoje přínosy - daří se díky tomu dobře sledovat přesčasy a nemusí docházet k přetěžování zaměstnaných hodinami práce po večerech doma.

Dita Potočková Dražanová, manažerka pro sociální zodpovědnost, Danone
Tato otázka je hodně těžká, protože umí někdo říct, jak vypadá ono sladění? Je to o osobním pocitu každého zaměstnance, jeho ambicích, o přístupu firmy k jeho soukromí. V Danone se snažíme zapojit do života firmy rodiny našich kolegyň a kolegů a stát se částečně členem domácnosti. Máme pestrou škálu sociálních služeb pro Danoňáky, jejich děti, partnery, příbuzné nebo blízké přátele. Hodně se zaměřujeme na aktivity související se zdravím a zdravým životním stylem, příkladem mohou být osvětové přednášky v oblasti zdraví nebo individuální konzultace s koučem v otázkách rovnováhy soukromého a pracovního života. Z dalších aktivit mohu jmenovat například letní dětský tábor, červnový Den Danone – rodinnou slavnost nebo Den otevřených dveří ve výrobním závodě. Chlubíme se tím i proto, že se zaměstnanci o této oblasti diskutujeme, ptáme se jich, co je baví, co by sami chtěli dělat. Danone obecně usiluje o to, vychovávat českou populaci ke zdravému životnímu stylu a snaží se začínat u svých zaměstnanců a jejich rodin. Naše aktivity byly letos oceněny udělením certifikátu „Zdravý podnik“, který v ČR uděluje Státní zdravotní ústav.