Bjørnar Andreassen, konzultant, KUN – centrum pro genderovou rovnost
Existuje mnoho důvodů, proč bychom i my, muži, měli bojovat za dosažení rovnosti žen a mužů. Zmíním jich jen pár. Jsem otec tří dětí a nevidím důvod, proč by měla mít má dcera méně příležitostí, nižší plat a horší zdravotní péči než mí synové. Jako muži máme i zodpovědnost za to, abychom se ozvali, pokud se děje genderově podmíněné násilí páchané jinými muži. Dokud jsou muži součástí problému, musí být i součástí jeho řešení. A nakonec, skutečně věřím, že společnost postavená na rovnosti pohlaví a respektu k rozmanitosti je více udržitelná.
Lukáš Sedláček, psycholog, Vyšší policejní škola MV v Brně
Kdysi jsem na podobné otázky odpovídal takovým tím klišé, že genderová nerovnost přece dopadá i na muže a že i mnozí muži jsou tradičním dělením mužsko-ženských rolí omezováni. Zčásti to je sice pravda, ale zároveň to je dosti patriarchální odpověď, která zdůrazňuje, že problém by se měl řešit teprve, až se týká i mužů. Dnes tedy odpovídám tak, že muži mají bojovat proti nespravedlnosti a nerovnosti i tehdy, kdy z ní těží (nebo právě proto). Člověk nemusí být gay a přece může hájit práva homosexuálů. Nemusíte být černoch a přece můžete bojovat proti rasismu. A světe div se, člověk nemusí být ani ženou, aby pochopil, že někdy se ženy na tomhle světě necítí bezpečně. A že proti tomu může bojovat prostě proto, že mu takový svět vadí - neboť má v tom světě mezi ženami kamarádky, sestry, matky, dcery, kolegyně, a prostě nechce, aby se jim dělo příkoří a nespravedlnost.
Helena Skálová, projektová manažerka, Gender Studies, o.p.s.
Rovná práva a rovné příležitosti jsou věcí jak mužů, tak žen. Obě pohlaví jsou součástí genderového řádu, který ovlivňuje životy nás všech. Každý kdo cítí, že na tom není něco v pořádku, bez ohledu na to, zda jde o ženu či muže, by se to měl v rámci svých možností snažit změnit. Už jen třeba tím, že se panujícími stereotypy nenechá spoutat a bude žít svobodně a bez předsudků vůči svému okolí i sám či sama sobě.