Jaroslava Boudová, tajemnice, Magistrát města Mostu
Náš úřad nemá specifický projekt, který by se výhradně věnoval potřebám osob 50+, ale při jednotlivých inovacích, které na úřadu nebo ve městě zavádíme či podporujeme, k této problematice přihlížíme. Od r. 2009 byl na úřadu realizován projekt „eGON centrum - Vzdělávání pracovníků v oblasti veřejné správy na Mostecku“. V rámci tohoto projektu byly realizovány projekty na vzdělávání zaměstnanců a mimo jiné i z oblasti informačních technologií. Školení byla rozdělena pro začátečníky, pokročilé a právě i pro skupinu zaměstnanců 50+. Úřad rovněž umožnuje doplnění jazykového vzdělávání či vysokoškolského vzdělávání formou finanční podpory nebo pracovních úlev. Skupina 50+ má jiné fyzické dispozice, proto bylo na tyto zaměstnance pamatováno i v případě „dlouhodobě nemocných“ v našem projektu e-learningového vzdělávání z domova. Zaměstnanci dlouhodobě nemocní, na rodičovské dovolené mají možnost zapůjčit si notebook a využít e-learningových vzdělávacích programů.
Směrem ven spolupracuje úřad na projektech úřadu práce, který pořádá rekvalifikační kurzy pro tuto skupinu osob. Pracovníci úřadu zde působí jako odborní lektoři.
Vzhledem k stárnutí populace cítíme nutnost tato opatření rozšířit, proto v připravované změně komunitního plánu města bude v r. 2013 skupině osob 50+ věnován patřičný prostor. Další inspiraci změn bychom chtěli čerpat v rámci projektu města Mostu „SPOLEČNÉ PŘÍLEŽITOSTI pro město Most – spolupráce při slaďování pracovního a rodinného života“, jehož partnerem je Česká spořitelna, která v rámci svého programu DIVERSITAS je v oblasti řešení rovných příležitostí a specifických potřeb svých zaměstnanců na vysoké úrovni.
Jiří Moskala, tajemník, Městský úřad Studénka
Ano, zabývá. Dle věkové skladby zaměstnanců pracuje na Městském úřadě Studénka v kategorii nad padesát let celkem 21 zaměstnanců, což je 33,3 %. V kategorii od 30 do 49 let zde pracuje 44,4 % a celkem 22,3 % zaměstnanců je mladších třiceti let. Z uvedeného je patrné, že kategorie zaměstnanců nad padesát let tvoří jednu třetinu všech našich zaměstnanců.
V úvodu bych chtěl zmínit tu skutečnost, že kromě toho, že ve všech oblastech činnosti úřadu jako celku usilujeme o prosazování myšlenky rovných příležitostí, snažíme se i v procesu řízení lidských zdrojů o prosazování ideje rovnosti šancí a možností.
Proto si i při výběru nových zaměstnanců i zaměstnávání pracovníků této věkové kategorie uvědomujeme nejen nevýhody, ale zvláště oceňujeme zejména všechna pozitiva této věkové kategorie. Využíváme tak mimo jiné výhody jejich dlouhodobé pracovní, ale i životní zkušenosti, mnohdy vyšší míry zodpovědnosti, ale i loajality, vytrvalosti i schopnosti vyrovnanějšího rozhodování, nadhledu a spolehlivosti. Samozřejmě, že rovněž vnímáme možnost existence projevů některých negativních tendencí, jakými může být nižší míra dovedností práce s výpočetní technikou nebo absence výraznějších jazykových znalostí, případně možnosti zatížení určitými stereotypy nebo nižší fyzické a psychické odolnosti, a proto také umožňujeme zaměstnancům prohlubovat si kvalifikaci právě v oblasti práce s výpočetní technikou, rozšiřovat si jazykové dovednosti apod. Stejně tak v rámci péče o zaměstnance jim poskytujeme tzv. víkendové relaxační pobyty, příspěvek na masáže a vitamínové prostředky ad.
V naší personální práci si pak denně uvědomujeme to, že každá věková skupina přináší firmě nebo úřadu svá pozitiva i negativa. A tato je třeba správně vyhodnotit, sledovat a s nimi pracovat, a to jak při výběru zaměstnanců, tak i v pracovním procesu samotném. Proto i při samotném hodnocení zaměstnanců hodnotíme člověka podle jeho schopností, podle toho co může zaměstnavateli nabídnout, jaké výsledky práce skutečně odvádí, a nikoliv podle věku, a samozřejmě uplatňujeme individuální přístup.
Myslím, že dokladem toho, že se i touto problematikou seriózně zabýváme, může být i ta skutečnost, že náš úřad v posledních třech letech získal tři zlatá ocenění v soutěži Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem.
Domnívám se rovněž, že dobrý zaměstnavatel a dobrý personalista umí využít všech pozitiv uchazečů anebo již zaměstnaných pracovníků, a to i v této kategorii. Umí vnímat jejich potřeby a hledá ty nejlepší cesty k jejich naplnění.
Věra Vojáčková, ředitelka, Krajský úřad Jihomoravského kraje
V listopadu 2010 spustil Jihomoravský kraj unikátní projekt tzv. SENIOR PASŮ (www.seniorpasy.cz), který vznikl na podporu osob starších 55 let. Projekt přináší systém slev na výrobky a služby pro držitele karet SENIOR PAS. Slevy ve výši 5 % - 50 % jsou zaměřeny na zdravotnictví, lázeňství, wellness, cestování, stravování, ubytování, muzea, galerie, ale i spotřební nákupy. Společně s kartou SENIOR PAS obdrží její majitel/ka i seznam provozoven a poskytovatelů slev. Seznam je průběžně aktualizován a držitelé jsou o nových poskytovatelích slev pravidelně informováni.
Registrace slevové karty je zdarma a o kartu pro člověka staršího 55 let mohou požádat i jeho blízcí (partner/ka, rodina, přátelé). Koncept SENIOR PASŮ navazuje na úspěšné RODINNÉ PASY, které jsou zaměřeny na podporu rodin s dětmi do 15 let.
Další službou pro seniory v Jihomoravském kraji je projekt Senior Point (www.seniorpointy.cz), který usnadňuje seniorům přístup k potřebným informacím, poradí v životních situacích a nabídne možnosti aktivního trávení jejich volného času.
Senior Pointy jsou kontaktní místa pro seniory, kde:
Všechny tyto služby jsou zdarma. Kontaktní místa jsou:• naleznou komplexní informace z oblastí života, které je zajímají
• vyškolená obsluha poradí nebo pomůže najít správné informace
• je k dispozici počítač s přístupem na internet
• je možnost přečíst si časopisy věnované seniorům
• je pro ně připraveno drobné občerstvení
• mají možnost popovídat si v přátelském prostředí
• mají možnost zúčastnit se aktivit KLASu - klubu aktivních seniorů
Krajský úřad JMK pro své zaměstnance prozatím nemá zaveden systém podpory osob 50+, nicméně v individuálních případech vychází vstříc např. úpravou (příp. zkrácením) pracovní doby zaměstnancům/zaměstnankyním pečujícím o své blízké – dlouhodobě nemocné rodiče apod.• jen pro seniory (od 55 let)
• bezbariérová
• v centrech měst (Brno, Blansko, Tišnov, Hodonín, Vyškov, Břeclav, Znojmo)
• s příjemnou obsluhou
• vybavena počítačem
• s toaletou.