Zeptali jsme se zástupců/-kyň poboček jedné britské (PwC) a jedné americké společnosti (Citigroup). Firma KPMG působí v České republice nezávisle na zahraničí, nemá tedy mateřskou společnost.
Ivana Machková - HR manažerka, PricewaterhouseCoopers
Vzhledem k tomu, že je společnost PricewaterhouseCoopers globální společností, je podpora rovných příležitostí v mateřské společnosti i české pobočce na stejné úrovni. Vzájemně spolupracujeme, navazujeme na již probíhající aktivity a sdílíme informace o nových projektech. Jak mateřská, tak i lokální společnost aplikuje rovné příležitosti v oblastech náboru, růstu kariéry, vzdělávání, osobního rozvoje, hodnocení pracovního výkonu a odměňování zaměstnanců. Například Etický kodex, který mimo jiné také popisuje rovné příležitosti společnosti, je globální nástroj používaný v pobočkách po celém světě. V současné době je velmi aktuální otázka zajištění různorodosti týmů (podle zkušeností, pohlaví, věku, vzdělání, národnosti, atd.) na všech úrovních, a to jak lokálních a regionálních, tak i globálních.
Milan Ruttner - ředitel lidských zdrojů, Citibank, a.s.
Naše mateřská společnost ve Spojených státech považuje tuto problematiku za jednu ze svých hlavních priorit. Team specialistů usilovně dbá na přípravu globálních školení a podpůrných aktivit, které mají za cíl podpořit rovnost zaměstnanců v rámci každé pobočky Citigroup na světě.
Citibank a.s. v České republice patří k pilotním pobočkám Východní Evropy, kde se snažíme tuto problematiku předně implementovat nad rámec zákonných požadavků a nabízet našim zaměstnancům rovné pracovní podmínky, které jsou plně podporované naším senior managementem.
Pavla Slabihoudková, Senior Manager v oddělení HR, KPMG Česká republika
Rovné příležitosti žen a mužů jsou ve společnosti KPMG Česká republika samozřejmostí. Patrné to je již ze vstupního procesu náboru zaměstnanců. V roce 2005 byl celkový počet přijatých asistentů na pozice asistent auditora/asistent daňového poradce celkem 72, z toho 38 žen a 34 mužů. Letos bylo přijato rovných 100 prvoročních asistentů v poměru 57 žen, 43 mužů. Následná politika kariérního růstu, hodnocení zaměstnanců i povyšovaní se pak odvíjí od dosahovaných výsledků práce a osobnostních předpokladů. Pro zajímavost doplňuji, že z celkového počtu 21 povýšených manažerů v letošním roce je 9 žen a 12 mužů. V říjnu letošního roku rozšíří řady nejvyššího managementu KPMG Česká republika čtyři noví partneři - dvě ženy a dva muži. Uvedená čísla jasně potvrzují, že společnost KPMG Česká republika politiku rovných příležitostí žen a mužů nejen hlásá a podporuje, ale také fakticky uplatňuje.