

Christina Enichlmair, výzkumnice, Rakouský institut pro výzkum MSP
V současném kontextu nedostatku kvalifikované pracovní síly na evropských trzích by rovné příležitosti rozhodně měly být tématem i pro malé a střední podniky (MSP). Mnohé MSP již mají neformální a rodinně založené HR politiky, které jsou charakterizovány individuálním naplňováním potřeb zaměstnanců a zaměstnankyň. Genderová rovnost, nebo alespoň některé její relevantní nástroje (např. flexibilní pracovní doba, rovné příležitosti ve vzdělávání, rovné mzdy, určité procento žen ve vedoucích pozicích, atd.), jsou často v tomto typu firem již zavedeny, ale bez použití odborného výraziva k tomu se vztahujícího. V kontrastu k větším společnostem, menší firmy obvykle nemají teoretický systémový přístup k problematice genderové rovnosti, protože otázky kolem tohoto tématu „řeší“ spíše v praktické každodenní práci. V Rakousku existuje několik iniciativ na podporu rovných příležitostí ve firmách, včetně MSP. Jednou z nich je cena “amaZone”, která oceňuje firmy motivující dívky ke studiu technických oborů a školící je do genderově netradičních profesí. Další rakouskou iniciativou na tomto poli je soutěž o firmu přátelskou ženám a rodině, která probíhá za podpory rakouské vlády.

Alexandra Lemerová, nezávislá konzultantka
Ano, toto téma považuji za důležité i pro malé a střední podniky. Poměrně velká část ženské populace pracuje v tomto typu podniků. Vzhledem k velikosti těchto společností a možnosti rychlejšího a samostatného rozhodování je možné vidět přínosy tohoto přístupu rychleji a snáz se přesvědčit o jeho prospěšnosti. Velké korporace již dříve pochopily, jak je důležité se těmto otázkám věnovat, ale nejenom to. Vědí, že to může pro ně mít konkrétní obchodní a finanční přínosy. Může jim to zajistit dlouhodobou loajalitu zaměstnanců i zákazníků. O tom se musí přesvědčit i malé a střední firmy. Pokud by se podařilo přesvědčit vedení těchto společností o prospěšnosti vytvoření rovných příležitostí relativně rychle, může se docela zásadně změnit postoj poměrně širokého spektra obyvatelstva k této otázce.

Nina Bosničová, projektová manažerka, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti by jistě měly být relevantním tématem i pro malé a střední podniky, protože jsou to také firmy, a tedy jedním z jejich hlavních cílů je vytvářet zisk. Výzkumy – české i zahraniční – ukazují, že podniky, které proaktivně podporují diverzitu, rovné příležitosti a slaďování osobního a pracovního života svých zaměstnanců a zaměstnankyň jsou nejen ekonomicky úspěšnější, ale také atraktivnější pro uchazeče a uchazečky o zaměstnání. Kromě toho je podpora genderové rovnosti součástí společenské odpovědnosti firem, která se týká nejen obrovských nadnárodních korporací, ale i menších podniků.