Miroslav Krutina, zmocněnec Českého helsinského výboru
Český helsinský výbor je organizace, kde zaměstnance tvoří převážně ženy.
Ženy jsou v ČHV na všech stupních organizační struktury od řadových zaměstnankyň (projektová asistentka, sociální pracovnice, právnička, knihovnice apod.), přes střední management (vedoucí a koordinátorky projektů), po vrcholný management (do ledna 2007 ředitelka, dosud předsedkyně a místopředsedkyně.)
Rozvoj (kariérní růst) zaměstnankyň vedle možnosti prosadit se v rámci organizace je dále podporován uvolňováním na manažerské a odborné vzdělávací akce v rozsahu i přes sto hodin ročně. ČHV se snaží vždy zajistit, aby takovéto aktivity byly pro naše zaměstnance/zaměstnankyně buďto bezplatné nebo zvýhodněné.
Dále nabízíme částečné úvazky (tam, kde to druh práce umožňuje) a částečnou práci z domova. Snažíme se takto vycházet vstříc těm, kterým osobní potřeby, povinnosti a priority (a to včetně povinností rodinných) neumožňují plný pracovní úvazek, popř. pravidelnou pracovní dobu.
Je však třeba upozornit, že veškerá tato opatření uplatňujeme rovným způsobem bez ohledu na pohlaví zaměstnance/zaměstnankyně, tedy i na muže, kteří jsou v naší organizaci zaměstnáni.
Pokud jde o práci s klienty, spolupracujeme s Českým svazem žen na vzdělávacích a školících projektech, jejichž cílem je rozvoj lidských zdrojů, iniciování nebo prohloubení schopnosti žen se uplatnit na trhu práce, kde se berou v potaz především taková znevýhodnění, která plynou ze stereotypního vnímání postavení ženy ve společnosti a v rodině. Jedná se o motivační kurzy, kurzy práce na PC a další aktivity.
Michaela Vlasáková Baruníková, CSR Manager, Československá obchodní banka, a. s.
Uvědomujeme si, že v české společnosti bohužel stále přetrvává znevýhodněné postavení žen. Jelikož u nás pracuje téměř 70% žen, snažíme se jim nabídnout co nejlepší podmínky pro sladění pracovního a osobního života. Aktivně prosazujeme a úspěšně zavádíme flexibilní pracovní dobu i zkrácené úvazky. Dobrým příkladem je náš "úvazek 2v1", kdy je jedna pracovní pozice sdílena dvěma osobami. Návrat z rodičovské dovolené se snažíme v případech, kdy je to možné, ulehčit a experimentujeme s nabídnutím možnosti práce z domova. Zaměstnanci na vybraných pozicích, kteří jsou vybaveni potřebnou technikou (ženy i muži), mohou na základě domluvy se svým nadřízeným odvádět svou práci z domova a pečovat o své malé děti. S dětmi tak mohou zůstat během dne v mnohem delším kontaktu.
Klíčovou oblastí, kde se rovným příležitostem aktivně věnujeme, je vzdělávání. Všichni zaměstnanci, bez rozdílu pohlaví, mají stejný přístup ke vzdělávání a k programům rozvoje talentů. Zapojení žen do talentových programů je navíc aktivně podporováno. Též náš hlavní vzdělávací program "Zaměstnanecká Leadership Akademie" je přirozeně určen pro všechny naše zaměstnance bez jakéhokoliv rozdílu.
Josef Beránek, HR manager, Newton Information Technology, s.r.o.
V naší společnosti NEWTON I.T., která se věnuje monitoringu a analýzám médií, nachází uplatnění lidé nejrůznějších profesí a zájmů, od přepisovatelek po mediální analytiky, od operátorů PC po programátory. Denně zápasíme s rozdílnými přístupy a náhledy na řešení problémů a často zpětně doceňujeme přínos lidí s odlišnými zkušenostmi, s jinými důrazy a preferencemi. V managementu společnosti je nyní ze 17 vedoucích pracovníků 8 žen. Takový poměr už sám o sobě inspiruje a vytváří zdravé podmínky pro to, abychom nezapomínali, že jinakost každého z nás obohacuje a firmě pomáhá udržet potřebnou flexibilitu. Nicméně cílenou podporu určité skupiny zaměstnanců v kariérním růstu bychom vnímali jako riskantní porušení rovných podmínek.