Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu Tanec Praha
Proč jste se rozhodla podnikat?
V kultuře a umění je pojem "podnikání" blíže komerční scéně, která mne, zcela upřímně, nezajímá. Přesto i solidní neziskovku musíte stavět na základě silného a flexibilního managementu, což jsem se učila vlastně až "za pochodu". Takže mým prvotním impulsem nebylo "podnikat", ale "šířit osvětu", konkrétně ukázat naší veřejnosti po čtyřicetileté izolaci, co se událo v tanečním světě a jak bohaté spektrum současného umění jsme vůbec neznali.
Jaké překážky musíte jako (žena) podnikatelka nejčastěji překonávat?
V mém oboru je žen dokonce převaha, souvisí to s nízkým finančním ohodnocením. Přesto je překážek celá řada. Tou největší jsou stereotypy v myšlení, patří sem i obrovská neochota řady představitelů státních i veřejných orgánů respektovat občanské aktivity, správně si vykládat pojem "nezávislost", který znamená v první řadě odpovědnost (jakou zřizované organizace nenesou). Setkávám se i s nebývalou "arogancí moci", a to výhradně u mužských politiků.
Olga Girstlová, generální ředitelka GiTy
Proč jste se rozhodla podnikat?
Mám ráda nezávislost a profesionalitu provedení své práce. Uspokojuje mě vymýšlet nové projekty a ráda kolem sebe vytvářím prostředí, kde spolu mohou lidé pracovat a těšit se z výsledků, které se jim podaří společně vytvořit. Podnikání mi dává svobodu rozhodování, ale zároveň i velkou zodpovědnost za lidi, kteří pro mě v našem podniku pracují.
Jaké překážky musíte jako (žena) podnikatelka nejčastěji překonávat?
Překážky mám v podnikání stejné jako ostatní podnikatelé z hlediska podnikatelského prostředí u nás. Z hlediska ženy-matky a ženy-manželky jsem si musela uspořádat chod naší rodiny a domácnosti, zařídit si pro sebe výpomoc a žádné zvláštní překážky osobně nepociťuji.
Lenka Pavilková, majitelka jazykové agentury Channel Crossing
Proč jste se rozhodla podnikat?
Rozhodla jsem se podnikat hned v první polovině devadesátých let, po mém studiu v zahraničí a po návratu do ČR. Viděla jsem v podnikání příležitost, jak si dělat věci po svém a jak se seberealizovat. Trh v té době skýtal hodně příležitostí a v oblasti služeb nebyl zapotřebí velký kapitál k tomu, aby člověk mohl začít. Navíc patřím ke generaci, která byla nadšena z toho, že se otevřel prostor pro svobodné podnikání a svobodné žití, a aktivně se snažila najít uspokojující uplatnění v nově vzniklých podmínkách. Díky mému věku a pevné vůli nebylo tak složité se v nově vzniklých podmínkách zorientovat.
Jaké překážky musíte jako (žena) podnikatelka překonávat?
Nedomnívám se, že jako žena podnikatelka překonávám více překážek než muži. Pravidla pro podnikání (ať už jsou to zákony či určité principy nebo státní správa a administrativa) jsou pro všechny stejné.
Spíše si myslím, že jako žena podnikatelka máte určité výhody, které Vám mohou někdy trochu usnadnit situaci. Ať už je to třeba fakt, že žen podnikatelek je méně než mužů a tudíž mohou využít této situace při různých networkingových akcích nebo při obchodních vyjednáváních, jednak jsou ženy známé pro svou spolehlivost, dále mají třeba lepší "rating" u bank, co se týče splácení úvěrů, mají lepší cit pro lidi atd. Samozřejmě nelze vše generalizovat a zase bychom mohli přejít i ke druhé straně mince a poukázat na slabší stránky.
Závěrem shrnu, že se nedomnívám, že ženy podnikatelky jsou v horší pozici než muži. Z rozhovorů s ostatními podnikatelkami ale vím, že často problém není v podnikání samotném, ale v respektu v rodině či v partnerském vztahu. A to je věc, která se týká určitých společenských předsudků a tradičních rolí. Tyto postoje se ale nezmění během jedné generace. Naštěstí za svou osobu musím přiznat, že takovýto problém nemám, což mi přináší klid do mé práce.