

Vera M. Budway - Štrobach, Program Manager, Corporate Culture & Leadership Development, Česká spořitelna
Česká spořitelna momentálně začíná rozvíjet programy zaměřené na vytváření opravdu rozmanitého pracovního prostředí. Chystáme program mobilit na manažerských pozicích a usilujeme o zvyšování genderové diverzity na úrovni nejvyššího managementu. Před tím, než jsem přešla do soukromé sféry, jsem pracovala ve velkých mezinárodních organizacích. Vedla jsem skupiny lidí z různých kulturních i sociálních prostředí. Téměř denně jsem se setkávala se střety názorů a zájmů, s nedorozuměními, která pramenila z různorodostí kulturních prostředí, s konflikty s politickým i osobním podtextem. V takovém prostředí jsem mohla obstát jen za předpokladu, že jsem se řídila několika zásadami, které mají obecnou platnost pro téměř všechny situace, ve kterých je potřeba se nějakým způsobem rozhodnout.
- Buďte nestranní, nenechte se ovlivnit svou osobní zaujatostí a emocemi. Člověk lehce podlehne emocím nebo se nechá ovlivnit zažitými stereotypy myšlení. Dobře jednat je ale možné jen s objektivním přístupem a se zaměřením na cíle týmu nebo firmy.
- Držte se svých principů a dodržujte je ve všech situacích. Jednejte se všemi lidmi a ve všech situacích podle stejných pravidel. Mějte vždy na zřeteli hodnoty a principy týmu nebo firmy. Nikdy se nezavděčíte všem, ale pokud budete důslední, přímí a spravedliví máte šanci získat si respekt i od těch, kdo se s vašimi rozhodnutími neztotožňují.
- Při jednání vždy vycházejte z podložených faktů, nikdy z domněnek a předpokladů. Rozhodujte se vždy na základě podložených informací a analýz, o které můžete svá rozhodnutí opřít. Pokud svá rozhodnutí postavíte na nepodložených informacích, budete vy i vaše argumenty působit nedůvěryhodně. Negativně můžete ovlivnit také dobrou reputaci lidí kolem vás a oslabit celý tým nebo firmu.

Ivana Pavelková, Human Resources Manager, OSRAM Česká republika
Bezpochyby můžeme říci, že naše společnost je multikulturální organizací. Donedávna jsme atmosféru zahraniční společnosti vnímali ve vztahu mezinárodní managament a český pracovník. Dnes naši pracovníci komunikují s kolegy z celého světa, cestují, uplatňují se na pracovních pozicích v jiných závodech OSRAM ve světě. Již se neučíme jenom my od zahraničních kolegů, učí se také oni od nás.
Všechno funguje na základě aktivního přístupu zaměstnanců. Našim pracovníkům je vlastní snaha zvládnout cizí jazyk, někdy i dva, bez ohledu na věk a pracovní pozici. Důraz klademe zejména na komunikaci; důležitá je také fáze zapracování, aklimatizace a hlavně začlenění do kolektivu. Podle naší zkušenosti ale nejvíc funguje to, že jak se chováme my sami, tak se chovají i naši zaměstnanci.

Lucie Suchochlebová Ryntová, koordinátorka projektu Equal, Aperio
Prováděli jsme v loňském roce genderový audit v šesti firmách a s dalšími zaměstnavateli jsme o tématu genderové rovnosti na pracovním trhu komunikovali. Na základě takto získaných zkušeností můžeme shrnout, že pro většinu organizací je management diverzity známým, ale stále ještě abstraktním pojmem. V některých větších firmách, které podstoupily audit, je diverzita zmíněna v interních dokumentech, ale téma zůstává v úrovni vize. Chybí zatím konkrétní nástroje a plány, jak diverzitních týmů dosáhnout. V některých organizacích pojem management diverzity naopak neznají, ale přesto jeho principy, alespoň částečně, v praxi uplatňují.
Ačkoli s pojmem management diverzity nepracují personální oddělení běžně, rozhodně je pro ně pojmem známějším a srozumitelnějším než gender. Přes pochopení významu diverzity se pak snáze dostávají i k pochopení problematiky genderové rovnosti.