
Danuše Machátová, předsedkyně
Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů a Odborového svazu pracovníků
výrobních a účelových organizací kultury, Českomoravská konfederace odborových
svazů
Probíhající finanční krize má dnes přímé či nepřímé dopady prakticky už na všechny sektory lidské činnosti, což se pochopitelně promítá i do opatrnosti zaměstnavatelů v oblasti poskytování zaměstnaneckých výhod. Pozitivní informací je, že firmy jen nerady likvidují systémy motivace, které vytvářely po celá léta a které se jim osvědčily a pomáhaly vytvářet dobré výsledky firmy. Bohužel tam, kde dochází k nejhoršímu, tj. chybějí zakázky nebo nejsou zdroje na jejich financování, odborové organizace usilují o to, aby přijatá opatření byla činěna na základě odhadů budoucího ekonomického vývoje a v úzkém kontaktu se zaměstnanci. Cílem je dosáhnout, aby nedocházelo ke škrtům zejména v oblasti zdravotní péče, bezpečnosti a hygieny při práci, vzdělávání a stravování zaměstnanců, ale i v dalších oblastech týkajících se možnosti slaďování pracovního a soukromého života, zejména zaměstnaných rodičů s malými dětmi. Úroveň výše uvedených plnění by rozhodně neměla poklesnout pod úroveň zákonného nároku, a to i za cenu toho, že přechodně bude využito diferencovaného přístupu k jednotlivým skupinám zaměstnanců ve smyslu zachování „zlatého“ jádra firmy, které zajistí její další rozvoj.
Pokud jde o konkrétní statistiku týkající se zaměstnaneckých programů, kolektivní vyjednání pro rok 2009 stále probíhá. V kolektivních smlouvách uzavřených k 1. lednu (šlo vesměs o firmy, které jsou na tom relativně dobře) se sjednaný rozsah benefitů příliš neliší od roku 2008. Další podstatná část kolektivních smluv byla uzavřena k 1.4. a podle předběžných informací se situace podle jednotlivých odvětví značně liší (konkrétnější údaje zatím nejsou k dispozici). Nejsou signály, že by zaměstnanecké programy byly natolik kráceny, abychom mohli hovořit o masovém jevu. Ovšem nelze vyloučit, že při letošním hodnocení kolektivních smluv, což se uskuteční do konce září, se takové případy objeví. Větší problémy lze očekávat při vyjednávání kolektivních smluv pro další období, právě jako odpověď na prohlubující se krizi. Nemusí se ostatně jednat pouze o zaměstnanecké programy, můžeme bohužel očekávat snahy o krácení mezd, které by se pak výrazně projevilo v poklesu životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin.
Podle našich zkušeností se dopady krize na benefity pohybují od minimálního vlivu, kdy zaměstnavatelé pořádají méně akcí pro zaměstnance a jejich rodiny (sportovní dny atp.) a dočasně omezují některé nadstandardní programy či vzdělávání a rozvoj, až po vliv zásadní. Ten znamená významné omezení nebo úplné pozastavení bonusů a mimořádných odměn, zrušení valné většiny benefitů v systému cafeterie (např. příspěvky na penzijní a životní pojištění) či maximální omezení vzdělávání u externích společností. Vzhledem k tomu ale, že si zaměstnavatelé omezující význam peněžní i nepeněžní motivace, kladou v této době velký důraz právě na tu nepeněžní variantu v různých podobách.
Vladimíra Drbalová,
ředitelka sekce Mezinárodní organizace a EU, Svaz průmyslu a dopravy ČR
Problematika zaměstnaneckých programů a benefitů je součástí celkové zaměstnanecké politiky ve firmách. Ta v období hospodářské krize je zaměřena především na základní obecný problém a to je - jak nastavit počty a strukturu zaměstnanců s ohledem na klesající poptávku po službách a výrobcích, s ohledem na nejisté podmínky. Benefity nejsou rozhodující nákladovou položkou.
Pokud jde o sortiment zaměstnaneckých benefitů, tak z
dosavadních poznatků z firem víme, že standardní zaměstnanecké benefity zůstávají pro
zaměstnance zachovány - příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění
se státním příspěvkem.
Upouští se však od benefitů typu - příspěvek na různé
sportovní aktivity, nadstandardní zdravotní péči, aj.
Lze očekávat, že zaměstnanecké programy budou více zaměřeny
na oblast odborného rozvoje zaměstnanců, zejména na rekvalifikace a to ze dvou
důvodů - podniky budou mít možnost využít finančních prostředků z ESF prostřednictvím
projektů, které inzeruje MPSV a zároveň jim to umožní předejít, případně
oddálit propouštění zaměstnanců.
Je třeba si uvědomit, že ve světle finanční a ekonomické
krize, jde některým podnikům a zejména těm malým a středním doslova o holý
život. Omezit některé benefity je lepší než propouštět!