Ivana Fischerová, personální ředitelka, Allianz pojišťovna
Třebaže přístup firem k otázce rovných příležitostí vychází z velké části z firemní kultury a kultury společnosti vůbec a jakákoli finanční motivace či povinné kvóty jsou pouze podpůrným prostředkem, je role státu v této oblasti bezpochyby klíčová.
Z mého pohledu by zaměstnavatelům nejvíce pomohla úprava legislativy tak, aby bylo více podporováno zaměstnávání specifických skupin zaměstnanců – například kromě školek zvýhodnit i další formy péče o děti, aby se maminky mohly dříve a snáze zapojovat do pracovního života. Pozitivně by přístup zaměstnavatelů mohly ovlivnit i příspěvky za zaměstnání uchazeče ze znevýhodněné skupiny (lidé nad 50 let, matky po mateřské a rodičovské dovolené, národnostní menšiny, cizinci atp.) či daňové odpočty například u firemních mateřských školek, dětských koutků apod.
Jelikož již dnes na trhu existuje řada firem se zajímavými a efektivními programy na podporu rovných příležitostí, doporučila bych tyto pozitivní příklady mnohem více komunikovat, aby se mohly stát inspirací pro další firmy i pro celou společnost.
Dana Machátová, předsedkyně Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů, ČMKOS
Každému zaměstnavateli jde především o zisk, konkurenceschopnost, úspěšnost. Jednou z nejdůležitějších podmínek, kterou potřebuje k dosažení těchto cílů a kterou navíc může sám ovlivnit, jsou spokojení, tudíž loajální zaměstnanci a zaměstnankyně. Loajální z přesvědčení, ne ze strachu ze šikany nebo ze ztráty zaměstnání. Cestou k tomu je i podpora rovných příležitostí, především formou kolektivního vyjednávání, tj. s vyjednanými podmínkami a se zárukami. Na vstřícnou komunikaci, ochotu akceptovat potřebu slaďovat práci, soukromí a rodinu, rovnou mzdu/plat odpovídající složitosti a zodpovědnosti jejich práce, budou zaměstnanci a zaměstnankyně těžko reagovat nekvalitní prací, neodůvodněnými absencemi, poškozováním dobrého jména firmy apod. a to zvláště při dnešním stavu nezaměstnanosti. Takže nejlepší motivací by měla být spokojenost a důvěra všech zaměstnanců a zaměstnankyň firmy na všech úrovních pracovních pozic.
Alexandra Jachanová Doleželová, projektová manažerka, Gender Studies, o.p.s.
Zkušenosti Gender Studies ukazují, že nejlépe funguje pozitivní motivace. Samozřejmě nemůžeme zaměstnavatele jenom chválit, zvláště pokud rovné příležitosti nerespektují. Ale pokud ano, je dobré na tyto příklady upozornit. Proto každý rok organizujeme soutěž Firma roku: rovné příležitosti, kde mohou zaměstnavatelé posoudit, jak jsou na tom v prosazování genderové rovnosti a získat publicitu, pokud jsou výjimeční. Zaměstnavatelé si často nevědí rady, jak na rovné příležitosti a hledají inspiraci jinde. Z tohoto důvodu je zajímá zpětná vazba ze soutěže a z auditu Rovné příležitosti. Velmi se nám také osvědčilo zprostředkovávat setkání zaměstnavatelů, kde si mohou sdělovat své zkušenosti. Dle mého, si zaměstnavatelé stále příliš neuvědomují, že rovnost příležitostí jim může přinést dlouhodobý profit, reagují spíše na akutní problémy, jako je třeba malá návratnost žen z mateřské a rodičovské dovolené. Snažíme se na tyto problémy upozorňovat a ukazovat, že prosazování rovnosti a umožnění skloubit práci a osobní život je cestou jak tyto problémy řešit.