Rok s rokem se sešel a opět skončil listopad - měsíc, kdy obecně prospěšná společnost Gender Studies ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a tentokrát i Ministerstvem práce a sociálních věcí udílela ceny pro nejlepší firmy s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR.
Cílem letošního ročníku bylo nejen ocenit firmy, které mají vysoký počet žen v řídících pozicích, ale také ty, které si uvědomují, že ženy jim v těchto pozicích chybějí a usilují o zlepšení situace.
Ceny si tentokrát odnesly firmy Hewlett-Packard (hlavní kategorie) a Channel Crossings (speciální cena pro malé firmy). V TOP 4 se kromě již zmíněné Hewlett-Packard umístilo IBM, PricewaterhouseCoopers a Oskar Mobil. A proč právě tyto společnosti se dočtete v několika následujících článcích tohoto vydání zpravodaje Rovné příležitosti do firem.
Dozvíte se také, jak dopadla konference Ženy v řídících pozicích, kde byly vyhlášeny výsledky soutěže a na které vystoupily zástupkyně firem, neziskových organizací i akademické obce. Stranou nezůstanou ani zahraniční ocenění pro firmy prosazující rovnost příležitostí.
Rubrika Rovné příležitosti rovná se prosperující společnost Vám přináší rozhovor s Kamilou Murphy z České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která se zabývá personalistikou a vším, co s ní souvisí.
Článek Katky Jonášové se zaměřuje na propagaci a marketing firem - tedy oblasti, ve kterých firmy často zapomínají na rovné příležitosti, i když ve svých zaměstnaneckých politikách na ně kladou velký důraz.
A jaké jsou další aktuální události? Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo národní strategii rodinné politiky, ve které je velký prostor věnován postavení otců ve společnosti. Představí Vám ji ředitelka odboru rodinné politiky MPSV Michaela Marksová-Tominová.
Již zmiňované MPSV a Český statistický úřad vydali publikaci Ženy a muži v datech, kde najdete nejnovější reprezentativní statistické údaje týkající se postavení žen a mužů v ČR. Na závěr nechybí ani anketa, tentokrát na téma soutěží zaměřených na rozvoj lidských zdrojů.
Prožijte krásně první mrazivé dny a přejeme Vám příjemnou zábavu s dalším číslem našeho zpravodaje.
Linda Sokačová
Projektová manažerka Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR
Co si myslíte o ... ?
Myslíte si, že soutěže a ocenění motivují firmy k zlepšení zaměstnaneckých politik?
Na otázku odpovídají:
Alena Králíková - ředitelka Gender Studies, o.p.s.
Věřím, že tomu tak do budoucna bude - stejně jako v řadě evropských zemí nebo USA, kde soutěže a ocenění firem, jež realizují aktivity nad rámec svých "povinností", svou motivační roli naplňují. Soutěže pozitivně ovlivňují nejen vedení firem, ale i zaměstnance a klienty firem, kteří se pak často zajímají o to, co firma či instituce v rámci své firemní politiky dělá - a ne formálně, ale opravdu. Snad se toho "dočkáme" i v České republice.
Marie Kovářová - náměstkyně pro Klientský servis, Česká pojišťovna
Vedení každé společnosti, která získá ocenění v prestižních soutěžích, jako je např. Zaměstnavatel roku nebo ocenění v soutěži Pojišťovna roku, dobře ví, že za tímto úspěchem jsou především zaměstnanci firmy. Udržet si kvalifikované odborníky je v České pojišťovně jeden z klíčových úkolů managementu. Víme, že bez kvalitních zaměstnanců bychom nemohli poskytovat kvalitní služby svým zákazníkům, a to se odráží i na naší zaměstnanecké politice.
Alice Zdvihalová - oddělení politiky rozvoje lidských zdrojů, Úřad vlády ČR
Určitě jsou soutěže a i následné vyhodnocení nejen jedním z příkladů
"dobré praxe", ale i jedním z motivujících faktorů. Nejen z hlediska toho,
že se mohou prezentovat před svými kolegy z jiných firem, ale navzájem si
předávají zkušenosti a srovnávají účinnost svých opatření. Zároveň se
firmy navzájem mohou inspirovat novými náměty zaměstnaneckých politik
včetně ověření jejich ekonomického přínosu pro firmu samotnou. Není to
záležitost na které by profitovaly pouze ženy. Politiky pozitivních akcí
přinášejí firmám zisk. Pružnější organizace práce, sladění rodinného a
pracovního života mají zásadní vliv na snížení fluktuace žen i mužů.