Roman Rokůsek, ředitel Krajského úřadu Karlovarského kraje
Základem je, že požadavky stanovené pro výběrové řízení pro muže i ženu musí být shodné. Nezajímáme se o počet dětí uchazečky, na její hodnocení nesmí mít vliv její rodinný stav, věk, míra povinností v péči o rodinu. Žádnému uchazeči a zaměstnanci se nedostane horšího zacházení na základě pohlaví, rasy, sexuální orientace, vyznání, věku nebo rodinného stavu. Důsledně uplatňujeme stejný přístup ke všem uchazečům: nebráníme se zaměstnávání absolventů, důchodců, handicapovaných osob (vytvořili jsme odpovídající podmínky v podobě bezbariérového přístupu), ani žen po mateřské nebo rodičovské dovolené. Uvědomujeme si, že výběr zaměstnanců je dvoustrannou záležitostí - nejen organizace si vybírá zaměstnance, ale i uchazeč organizaci - tzn. že se ke všem uchazečům chováme vstřícně.
Jitka Kolářová, manažerka Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže
V zásadě stačí dodržovat zákonnou povinnost a nevnímat uchazeče či uchazečku jako ženu či muže, ale jako osobu, která má jistou kvalifikaci, znalosti a dovednosti, podle nichž posuzujeme vhodnost pro přijetí do zaměstnání. To souvisí už i s formulací inzerátu, který by neměl obsahovat specifikaci z hlediska pohlaví („Hledáme programátora/mzdovou účetní“). Při výběrovém řízení se personalista či personalistka musí vyvarovat, ať už explicitně vyřčené, či jen myšlené, úvahy o mateřství uchazeček jako možném handicapu při výkonu povolání. Vzhledem k tomu, že součástí interview je v jeho jisté fázi i vyjednávání o výši platu a benefitech, měla by být dodržována zásada rovného odměňování za stejnou práci či práci stejné hodnoty. Obecně by měla na obou stranách v první řadě panovat vstřícnost, otevřenost a férovost.
Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální společnosti Manpower
V první řadě upozorňujeme naše klienty na případy, kdy by jejich požadavky na obsazení pracovního místa mohly být diskriminační. V etickém kodexu Manpower je uvedeno, že musíme odmítat zakázky, které nejsou v souladu s principy rovného zacházení. Proto je klíčová i vysoká informovanost našeho personálu. Například v interním školení konzultantů je problematika diskriminace rozebírána tak, abychom se podobného jednání nedopouštěli. Dbáme i na dodržování formálních pravidel. Text inzerátů je napsán tak, aby byl korektní (hledáme „operátory/-ky“ … ne „operátory“), použití fotek v náborových materiálech je vyvážené a zobrazuje stejně často muže i ženy. Při pohovorech samozřejmě neklademe otázky na věk, děti (počet, stáří, plány týkající se mateřství) či rodinný stav.