
Milan Štěch, předseda, Českomoravská asociace odborových svazů

Samozřejmě, že by měli, a to stále, bez ohledu na současnou krizi. Zákaz jakékoliv diskriminace, včetně té z důvodu pohlaví, je především základní lidský a civilizační přístup a je správné, že je garantován mezinárodními pakty a také naší ústavou. Bohužel, přes shora uvedené, objevují se případy otevřené a zejména skryté diskriminace. Mohu ze své práce v odborech hovořit např. i o zejména skryté diskriminaci pro odborové sdružování a projevený názor. Největším nepřítelem a důvodem toho, že projevy diskriminace stále existují, je strach. Ten umožňuje, aby mnozí despotové a nehumánně jednající manažeři mohli přežívat a dokonce svůj vliv často posilovat. Jsem přesvědčen, že tím, jak roste vzdělanost lidí, zejména mladých, přicházejících do praxe, se bude prostor pro tyto přístupy a činy omezovat.
Nina Bosničová, projektová manažerka, Gender Studies, o.p.s.

Dodržování rovných příležitostí je zákonnou povinností zaměstnavatelů za všech okolností, tedy jak v době prosperity a stability, tak v době krize. Nediskriminační, férový přístup je součástí společenské zodpovědnosti firem, tedy dobrých mravů a etického chování, které by také ideálně měly být standardem bez ohledu na aktuální hospodářskou situaci. Důvody pro aktivní podporu (genderové) diverzity v časech krize ale existují i jiné než jen „preskriptivní“ - zákonné a etické. Chytré podniky vědí, že diskriminovat a ospravedlňovat to krizí nedává smysl ani z velmi pragmatického, obchodního hlediska. Neférové chování vůči zaměstnancům a zaměstnankyním v náročnějším období může vést ke zničení dlouhodobě budovaného dobrého jména či k přetahování talentovaných a schopných lidí prozřetelnější konkurencí. V neposlední řadě je škoda krizi nevidět jako šanci k novému začátku, jako způsob, jak optimalizovat personální procesy a, v rámci nich, i důležité hledisko rovnosti příležitostí (nejen) žen a mužů.
Blanka Dubroková, ředitelka, PricewaterhouseCoopers

Určitě ano. Zaměstnavatelé, kteří myslí do budoucna vědí, že si nemohou dovolit tuto oblast podcenit ani v dobách hospodářské krize. Rovný přístup k zaměstnancům různého pohlaví, věku, náboženství či barvy pleti není jednorázovou záležitostí, která by se odvíjela od toho, zda ekonomika roste či nikoli. Je to přirozená a nedílná součást podnikání každé společnosti, která chce být lídrem ve svém oboru. Je totiž v zájmu každého zaměstnavatele vytvořit takové podmínky, aby se všichni jeho zaměstnanci mohli plně realizovat.