Milan Koza, manažer zaměstnaneckých vztahů, Plzeňský Prazdroj, a.s.
Naše společnost se snaží o neustálé vylepšování vztahů se zaměstnanci a o rozvíjení sociálního dialogu. Politika rovných příležitostí do těchto vztahů jistě patří a vzhledem k tomu, že zaměstnáváme nezanedbatelný počet zaměstnanců - žen, klademe na tuto oblast velký důraz.
V letošním roce jsme začali uskutečňovat vzdělávací program pro manažery z oblasti praktické personalistiky. V tomto programu mimo jiné učíme manažery jak správně vést přijímací pohovory, hodnotící pohovory, zadávat inzeráty a podobně. A právě zde zdůrazňujeme chyby, kterých se manažeři mohou dopustit a tím porušovat rovné příležitosti pro muže a ženy.
V příštím roce budeme v tomto programu pokračovat a rozvíjet jej. Nově do tohoto programu zařadíme i otázky a jejich správné řešení, vycházející z praktických zkušeností našich manažerů. Rovněž plánujeme věnovat více prostoru tomuto tématu i v podnikovém newslettru Tuplák a na našem intranetu. Nemalou úlohu v propagaci rozvoje rovných příležitostí hraje i naše spolupráce s odborovými organizacemi, kde v příštím roce bude součástí rozvoje sociálního dialogu i toto téma.
Alena Řezníčková, jednatelka a ředitelka, AEC, spol. s.r.o.
Vzhledem k tomu, že jsem právě obdržela hodnocení své MBA disertační práce na téma "IT jako nástroj pro rovné příležitosti žen a mužů", ráda bych své poznatky v této oblasti co nejvíce uplatnila. Podle mého názoru je téma obecně rovných příležitostí natolik rozsáhlé, že si netroufám v rámci svého pracovního vytížení pouštět se do problematiky v celé její šíři, ale spokojím se s vymezením na genderové otázky.
Naše firma je v oboru IT známa relativně vysokým zastoupením žen, které v průběhu historie firmy kolísá mezi 30-50%, a to včetně manažerských pozic. Průměrný věk firmy kolem 31 let znamená, že mnozí kolegové a kolegyně se v současnosti zabývají změnou bydlení, zakládají rodiny. Proto jsme se naučili řešit otázky půjček na bytové účely, rodičovské dovolené a návratu zpět do zaměstnání, částečné úvazky, částečnou práci z domu apod. V tomto trendu budeme nadále pokračovat v rámci našich možností, to znamená, že sice nepočítáme se založením firemní školky, ale ráda bych v případě zájmu ze strany zaměstnanců a zaměstnankyň uspořádala jedno z pravidelných výjezdních zasedání pro změnu s rodinnými příslušníky včetně dětí.
Soukromě pak s několika kamarádkami připravujeme plán na založení ženského klubu, jehož primárním cílem bude komunikace právě tématu rovných příležitostí žen a mužů, setkávání se s zajímavými lidmi, kteří mají co sdělit k tomuto tématu. Ráda bych zpracovala určitou metodiku lepšího využití informačních a komunikačních technologií pro teleworking v komerční sféře a umožnění práce z domova všem bez rozdílu pohlaví tak, aby nebyla jedna skupina upřednostňována vůči jiné ve vztahu k udržení zaměstnání, v přístupu k informacím či v zasahování do politického života. Budu spokojena, pokud se mi v průběhu roku 2007 podaří zahájit činnost tohoto klubu a uspořádat alespoň tři zajímavá setkání, kterých se zúčastní muži i ženy. Jsem přesvědčena, že značná část problému tkví právě v tom, že o zajištění rovných příležitostí žen a mužů se zajímá pouze malá skupina žen, a to se chci pokusit změnit.
František Haluška, Human Resources Manager, Elanor spol. s.r.o.
Dovolím si na tuto otázku odpovědět velmi jednoduše: Nijak.
Jakékoliv reklamní proklamace o rovných příležitostech nemají žádný smysl (jsou subjekty, které jich mají plná ústa), pokud se tak firma skutečně nechová.
V naší společnosti v ČR pracuje z celkového počtu 79 spolupracovníků 45 žen, a to často na velmi exponovaných pozicích s rovnocenným ohodnocením (při stejném pracovním výkonu - pochopitelně) jako muži na obdobných pozicích.
Z 8 členného vedení společnosti jsou 3 ženy na zcela klíčových řídících postech (obchodní ředitelka, ředitelka sekce vývoje a ředitelka sekce zákaznické podpory), což jsou pozice ve vývojářské IT firmě naprosto zásadní a domnívám se, že jsme v tomto směru v branži unikátní.